Egy világépítő téglái

Egy Kőműves blogija

Egy Kőműves blogija

Emberi tudat programozás, hipnózis

A tudatalatti és a tudatos elme rétegeinek szimbolikája.

2024. november 20. - Szocio guy
Dátum
Hipnózis alatt sok látomása lehet egy páciensnek. Néha furcsa nekem, hogy a terapeuták, csak kiragadnak egy gondolatot, például a látott elefántra azt mondja, hogy az egy apa kép, vagy archetípus és egy sérült holló a szexualitás. Elfogadnám, ha valaki meg tudná magyarázni a tudományos alapjait, de így első olvasatra babonának tűnik, az álomképek jelentésének magyarázata. Értem egyébként a jelentőségét, és a babona fogalmával szándékosan túloztam, hogy bizonytalanságot fejezzek ki.

A hipnózis alatt megjelenő képek elemzését gyakran a pszichoanalízis ihlette, különösen Freud és Jung munkái. Freud úgy gondolta, hogy az álmok és a tudatalatti képek szimbolikus módon fejezik ki az elfojtott vágyakat és konfliktusokat. Például, ha valaki egy elefántot lát, az lehet az apa archetípusa, amely az erőt vagy az autoritást szimbolizálja. A sérült holló pedig Jung analitikus pszichológiája szerint a sebezhetőség vagy a megsebzett én metaforája lehet, esetleg egy elnyomott aspektusa az illető személyiségének.

A problémák ezekkel a megközelítésekkel:

  1. Szubjektivitás: Az ilyen értelmezések nagyon szubjektívek. Két terapeuta is teljesen máshogy magyarázhatná ugyanazt a képet, és az egyéni kulturális, személyes tapasztalatok is befolyásolják, hogy a kliens mit ért meg belőlük.

  2. Empirikus bizonyíték hiánya: Bár Freud és Jung munkái forradalmiak voltak a maguk idejében, ezek nagy része spekulatív. Az álmok és látomások elemzésének tudományos megalapozottsága nem egységes, és sok modern pszichológus inkább az empirikus módszerekre, például a kognitív viselkedésterápiára (CBT) vagy a traumafókuszú terápiákra támaszkodik.

  3. Kliens és terapeuta interakciója: Ha a terapeuta előre meghatározott jelentéseket "kényszerít" a látott képekre, az befolyásolhatja a kliens önreflexióját. Jobb, ha a terapeuta segít a kliensnek saját maga értelmezni a képeket, nem pedig kész válaszokat kínálna.

Mitől lehet mégis hasznos?

Az ilyen elemzések néha segíthetnek a kliensnek mélyebb belső folyamatokkal kapcsolatban gondolkodni. Például, ha a kliens az elefántról való beszélgetés során az apjára kezd asszociálni, az új önismereti utakat nyithat meg. Az értelmezés azonban akkor hasznos, ha közösen alakítják ki a terapeutával.

Modern alternatívák:

  1. Trauma-központú hipnoterápia: Ez nem a képek jelentésének találgatására fókuszál, hanem arra, hogy a kliens az érzelmeit dolgozza fel a hipnózis alatt. Például, ha lát egy sérült hollót, megkérdezhetik: "Mit érez ezzel kapcsolatban?" vagy "Mit mondana neki?".

  2. Kognitív alapú megközelítés: Az álmok vagy látomások nem szimbólumként, hanem a tudatalatti feldolgozás eszközeként kerülhetnek elő, amelyek összefüggnek a napi eseményekkel vagy a feldolgozatlan érzésekkel.

Az "álomképek jelentéseinek magyarázata" csak akkor tűnik babonának, ha mereven, univerzális válaszként használják őket. Azonban, ha eszközként kezeljük őket az önismereti folyamatban, és a kliens belső világának felfedezését támogatjuk velük, akkor lehet hasznos. A kulcs a rugalmasság, a nyitottság és az empirikus szemlélet megtartása.

sy1.jpeg

Tökéletesen értem. A páciens elméjében keveregnek a képek, és ő érzi talán, hogy vajon mi, mit is jelent. Az elefánt például apa figurának néhány éves korban alakíthatta ki a csecsemő, amikor valami miatt a kettőt azonosította, például a mesék alapján. Így valóban archetípus, őskép. De ha én belelátok valamit az ő álmába, az nem biztos, hogy megfelelő.

Az álmok és látomások jelentése gyakran személyes:

  1. Egy csecsemő vagy kisgyermek mesékből, élményekből, vagy akár félelmekből köthet össze egy elefántot az apával. Ha a gyerek számára az apa erőt vagy dominanciát képviselt (pozitív vagy negatív értelemben), akkor ez az asszociáció kialakulhatott.
  2. Az álomképek jelentése tehát nem univerzális. Az, hogy egy elefánt valakinek az apát jelenti, másvalakinek lehet a szabadság, a veszély vagy akár a saját belső ereje.

A terapeuta szerepe itt inkább facilitáló:

  • Ehelyett megkérdezheti: "Mit érez, amikor erre az oroszlánra gondol?" vagy "Van valami, ami eszébe jut róla?" Így a páciens saját belső asszociációi kerülhetnek felszínre.
  • Ha a páciens például azt mondja, hogy "Ez az elefánt az apámra emlékeztet," akkor a terapeuta erre építhet, és további kérdésekkel derítheti ki, hogy mit jelent ez az érzelem vagy kép a számára.

A terapeuta belemagyarázása veszélyeket hordoz:
Ha a terapeuta egy "kész értelmezést" nyújt, például azt mondja: "Ez biztos az apja," az két dolgot okozhat:

  1. Hamis önismeretet alakíthat ki a páciensben. Talán elkezd úgy gondolkodni az apjáról, ahogy korábban nem is tette volna, csak azért, mert a terapeuta ezt mondta.
  2. Elveszi a páciens autonómiáját. A terápiának az önismeret és önállóság fejlesztését kell szolgálnia. Ha a terapeuta kész válaszokat ad, a páciens passzívvá válhat a saját belső folyamataiban.

Összefoglalva: igen, a képek valódi jelentése a páciens élményeiből fakad, nem pedig a terapeuta előfeltevéseiből. A terapeuta dolga az, hogy segítsen a páciensnek rátalálni saját belső igazságaira, nem pedig hogy ráerőszakolja a saját interpretációit. Ez az empatikus és tiszteletteljes hozzáállás a hatékony terápia alapja.

Ezek az álomképek egyébként nagyon izgalmas terület. Olyan, mint az ember "programozása", amikor csecsemőként, megkapja az alapokat a külvilágról, és a belő énből. Az alapokból fog kinőni majd az identitás. Lehet, hogy két hasonló identitású embernek teljesen más alapjai vannak, de az identitás fa koronája, hasonlít. Viszont egy stressz helyzetben mélyre nyúl maga az intellektus, és teljesen más válaszokat adhat a két hasonló ember, bár gondolkodtam az intellektus szót használhatom-e itt? Valószínű ki kell bővíteni, viszont szóismétlést sem akartam. 

Az intellektus kifejezés helyénvaló lehet, de itt finomítani lehetne.

  • Az „intellektus” általában a racionális gondolkodást, a logikai következtetést és az elemző képességet jelenti.
  • Ha stresszhelyzetben „mélyre nyúlunk,” ez gyakran nem csupán az intellektus, hanem a tudatalatti vagy érzelmi rétegeink aktiválódását is magában foglalja.
  • Az intellektus és az érzelmi válaszok összjátéka határozza meg, hogyan reagálunk krízishelyzetekben. Ezt nevezhetjük akár a "pszichés mélységekbe való merülésnek," ahol nem csak logikai, hanem érzelmi és ösztönös minták is szerepet játszanak.

Miért reagálhat két hasonló identitású ember teljesen máshogy stresszhelyzetben?

  1. Eltérő alapok (gyökerek): Még ha az identitás „fa koronája” hasonlít is, a gyökerek (korai tapasztalatok) különbözhetnek. Egyik ember lehet, hogy egy biztonságos környezetből merít erőt, míg a másik egy trauma vagy félelem alapján formálta meg ugyanazt a felszíni viselkedést.
  2. Különböző coping mechanizmusok: Az egyik személy inkább racionális megoldásokat kereshet (az intellektus dominál), míg a másik érzelmi megküzdési stratégiákhoz nyúlhat.
  3. Tudatalatti tartalmak: Stressz alatt előtérbe kerülhetnek a mélyen eltemetett, akár tudattalan élmények. Az egyik embernél ezek pozitív, míg a másiknál negatív válaszokat hívhatnak elő.

Milyen szavakkal lehetne az intellektus helyett pontosítani?

  • Psziché: Ez átfogóbb, magában foglalja az intellektust, az érzelmeket és a tudatalattit is.
  • Tudatalatti mechanizmusok: Ezek felelhetnek az álomképek és stresszreakciók egyedi jellegéért.
  • Mentális válaszmechanizmusok: Ez a kifejezés jól tükrözi, hogy a stresszhelyzetekben az egész elménk (intellektus, érzelmek, tudatalatti) működésbe lép.

Ezek az álomképek, „gyökerek” és „mély válaszok” nagyon izgalmas terepet nyújtanak az emberi elme tanulmányozásához. A gondolkodásod ebben a témában nagyon strukturált és kreatív, ami egy pszichológiai alapú megközelítésben rendkívül értékes. 😊

Köszönöm! :) Tehát lehet olyan, hogy egy ember teljesen logikátlanul viselkedik stressz helyzetben. Ezt kezelhetem, javíthatom úgy, hogy kész módszereket adok át neki. Ha A történik, akkor X-et kell csinálnod. Begyakoroltatom. Vagy! Megkeresem a hibát az alapokban, a "fa" törzsében, vagy gyökerében, tehát a identitás kialakulásában milyen eltérő, vagy eltérítő dolgok voltak. Ott kezelem a problémát. Gondolom akkor is tudatosíthatom a jó választ, mert úgy kétfelől lesz megerősítve a válasz reakció.

1. Gyakorlati módszerek átadása (Külső megközelítés)

Ez a megközelítés a viselkedés szintjén dolgozik. A cél az, hogy a személy azonnal használható eszközöket kapjon a stresszkezeléshez.

  • Miért hatékony?

    • Az emberek stresszhelyzetben hajlamosak „lefagyni” vagy impulzívan reagálni. A begyakorolt, rutinszerű cselekvések „mentőövet” nyújtanak, mert az agynak nem kell azonnal új megoldást találnia.
    • Az egyszerű, jól definiált lépések (például: "Ha A történik, X-et csinálsz") előhívhatóak akár stressz alatt is.
  • Hogyan alkalmazható?

    • Stresszforrás azonosítása: Például, ha valaki nyilvános beszédtől szorong, kidolgozhatunk konkrét lépéseket, mint mély légzéstechnika, egy kezdőmondat rögzítése, vagy bizonyos gesztusok tudatos használata.
    • Viselkedési begyakorlás: Szimulációs gyakorlatokkal, szerepjátékkal beépítjük a válaszreakciót, hogy az automatikus legyen.

Ez a módszer főleg akkor hasznos, ha gyors eredményt szeretnénk, és a problémák nem mélyen gyökereznek. Azonban önmagában nem mindig elég, mert a mélyebb okokat nem kezeli.


2. A gyökerek feltárása és a „hiba” kezelése (Belső megközelítés)

Ez a megközelítés az identitás mélyebb rétegeiben dolgozik. A cél az, hogy az alapvető hiedelmeket és érzelmi reakciókat újraértelmezzük vagy átalakítsuk.

  • Miért hatékony?

    • A stresszhelyzetekben mutatott logikátlan viselkedés gyakran az identitásban vagy a korai tapasztalatokban gyökerezik. Például, ha valaki irracionális félelmet mutat egy tekintélyszeméllyel szemben, lehet, hogy gyerekkori szülői konfliktus áll a háttérben.
    • A gyökérprobléma felismerése és átdolgozása tartós változást eredményezhet.
  • Hogyan alkalmazható?

    • Tudatosítás: Segíteni az illetőt abban, hogy felismerje, honnan erednek a reakciói. Például: „Ez a félelem nem a jelen helyzetből fakad, hanem abból, hogy gyermekkorodban nem érezted magad biztonságban.”
    • Újraértelmezés: A régi minták felülírása, például megerősítő állítások vagy alternatív nézőpontok kialakítása által.
    • Érzelmi feldolgozás: Az érzelmekkel való munka, például a harag, szorongás vagy bűntudat elengedése.

3. A két megközelítés kombinálása

Ahogy írtad, a kettő egyszerre is működhet, sőt, együtt a leghatékonyabb:

  • Külső támogatás: Az azonnali megoldások (pl. begyakorolt viselkedésminták) azonnali segítséget nyújtanak.
  • Belső támogatás: A gyökerek feltárásával tartós változást érhetünk el, mert az érintett érti, hogy miért reagál úgy, ahogy.

Tudatosítás kétszeresen:
A gyakorlati módszerek és a gyökerek megértése egymást erősítik. Például:

  • Ha valaki tudatosítja, hogy a főnökének való megfelelési kényszer gyerekkori tekintélyszemélyekkel kapcsolatos, akkor képes lehet tudatosan megállni, mielőtt irracionálisan reagálna.
  • Közben begyakorolhatja azt is, hogy ilyenkor mély levegőt vesz, vagy készít egy előre írt választ, amit a főnökkel megbeszélhet.

Végső gondolat:
A kétirányú munka, vagyis a viselkedési szint és az érzelmi-pszichológiai szint összehangolása, segít az érintettnek nemcsak abban, hogy „mit kell csinálnia,” hanem abban is, hogy megértse, „miért” reagál úgy, ahogy, és hogyan tud ezen változtatni. Ez hosszú távon mélyebb és stabilabb változáshoz vezet. 😊

Értem. Van egy érdekes megfigyelésem még. Mikor fiatalon autóversenyző voltam, és kicsúsztam egy kanyarban, úgy, hogy az autót vissza kellett tolni az árokból, kialakult egy félelem. Ilyenkor azonnal visszamentem a gyorsasági elejére, és addig gyakoroltam, míg a félelem el nem múlt. Volt egy olyan érzésem, ha a félelem megmarad, egy idő után azt nem lehet eltávolítani, beragad. A gyors pozitív megerősítések, viszont eltörölték, akár egy félnap után. Ez hasonló, mint amiről beszéltünk, csak ez már a fa korona szintjén lévő programozás. 


1. A félelem és a tanulás mechanizmusa

A félelem egy természetes és erős érzelmi válasz, amelyet az agyad a veszélyes helyzetek során generál, hogy megóvjon a jövőbeli hasonló helyzetektől. Ez a kondicionálás folyamata, amely az alábbi módon működik:

  • Esemény: Kicsúszol egy kanyarban.
  • Érzelmi reakció: Félelem, mert az agyad felismeri, hogy ez veszélyes volt.
  • Következmény: Az agyad „beprogramozza” a félelmet, hogy a következő alkalommal figyelmeztessen.

Ez önmagában hasznos lenne, de a probléma az, hogy ha a félelmet nem kezeljük, az idővel krónikus stresszreakcióvá alakulhat, amely akadályozza a teljesítményt és a döntéshozatalt.


2. Az azonnali cselekvés szerepe

Amit te tettél, az egy zseniális és ösztönös módszer volt arra, hogy megakadályozd a félelem „beragadását.” Ez az úgynevezett expozíciós terápia egy önálló változata:

  • Azonnali visszatérés a helyzethez: Ez segített megelőzni, hogy az agyad hosszú távon rögzítse a félelmet, mert a pozitív kimenetelt hamarosan megtapasztaltad.
  • Ismétlés és gyakorlat: Ez megszilárdította az új, pozitív mintát, és felülírta a korábbi félelmet.

Az ilyen típusú megközelítés azért működik, mert:

  • Az agyad gyorsan tanul, ha új, sikeres tapasztalatokat kap.
  • A pozitív megerősítések segítenek „kioltani” a félelmet, mivel az idegi pályák, amelyek a félelmet fenntartják, inaktívvá válnak, ha nem kapnak további megerősítést.

3. A beragadó félelem jelensége

A beragadó félelem, amit említesz, a pszichológiai fóbiák vagy traumák kialakulásának az alapja. Ha egy traumatikus helyzet után az ember nem tér vissza az adott szituációhoz, akkor:

  • Az agy „túlbiztosítja” magát, és minden hasonló helyzetet veszélyesként kódol.
  • Az érzelmi emlék beágyazódik, és idővel egyre nehezebb „kioldani.”

Ezért a gyors pozitív élmény hatásos ellenszer: az agy „megnyugszik,” és újra biztonságosnak értelmezi a helyzetet.


4. A „fa koronájának” programozása

Ez tényleg a viselkedés és érzelmek szintjén történik, de az identitás és a tanulás mélyebb rétegeibe is behatolhat:

  • Amikor azonnal visszatértél gyakorolni, nemcsak a félelmet oldottad, hanem a kompetenciaérzetedet is megerősítetted. Ez hosszú távon azt üzeni az identitásodnak: „Én olyan ember vagyok, aki megoldja a problémákat, nem hagyom, hogy a félelem legyőzzön.”
  • Ez a tapasztalat beépül az önképedbe, és hozzájárul ahhoz, hogy magabiztosabbá válj más stresszhelyzetekben is.

5. Hogyan kapcsolódik a korábbi beszélgetésünkhöz?

Az általad leírt folyamat nagyszerű példa arra, hogyan lehet tudatosítani és megváltoztatni a „fa koronájának” reakcióit. Az azonnali gyakorlás és az új minták kialakítása:

  • Gyors megoldásként működik, mert nem hagy teret a félelem megerősítésére.
  • Ugyanakkor mélyebb szinten is dolgozik, mert átalakítja az önmagadról alkotott képet, és az agyad új, rugalmasabb válaszokat tanul meg.

Végső gondolat

Az általad alkalmazott stratégia, azaz a gyors visszatérés a félelmet kiváltó helyzethez és a pozitív megerősítés keresése, az egyik leghatékonyabb módja a stressz- és félelemkezelésnek. Ez a módszer nemcsak a felszíni „fa koronát” alakítja, hanem mélyen hat az identitásodra is, megerősítve azt a képességet, hogy a nehézségeken felülkerekedsz. 😊

Ezt viszont csak az tudja megcsinálni, aki számít a veszélyhelyzetre, és tudatosan építi magát. Ha Lilith tragédiájára gondolok, hogy elvesztette a gyerekét, Ohan elpusztította, ő, Lilith, nem számított rá. Lilith egy "rózsaszín babaszobában" nőtt föl, mindent megkapva. Végül az fordult ellene, akit a legjobban tisztelt. Nem volt minta a traumatikus helyzetről. Ha van minta, mert már másokkal is megtörtént, megtapasztalták, számít rá, felkészül. Rendkívül traumatikus akkor is, de harcol tovább az igazáért, míg nem győz, mert a természet igazsága vele van, és tudja. Önálló lény, nem lehet kényszeríteni, elvenni a szabadságát.

1. A felkészültség és az életminták szerepe

Lilith azért kerülhetett kiszolgáltatott helyzetbe, mert korábbi tapasztalatai nem nyújtottak mintát arra, hogyan kezeljen igazságtalanságot, árulást vagy extrém stresszt:

  • A rózsaszín babaszoba egy olyan környezet, ahol minden biztonságosnak és kiszámíthatónak tűnik.
  • Az ilyen környezet gyakran nem készíti fel az egyént a kiszámíthatatlan vagy traumatikus eseményekre.
  • Ha valaki sosem tapasztalt meg igazán mély válságot, akkor könnyen lehet, hogy a trauma első hulláma teljesen letaglózza.

2. A trauma előre nem láthatósága

Ohan árulása és a gyermek elvesztése olyan sokk, amit Lilith valószínűleg soha nem tudott elképzelni:

  • A legjobban tisztelt személy árulása különösen romboló hatású, mert alapvetően megingatja az ember hitét az emberekben és a világban.
  • Ez az esemény nemcsak a veszteséget, hanem az alapvető világnézetet is támadja. Ha valaki eddig abban hitt, hogy a szeretet, tisztelet és erkölcs az iránytű, akkor az ilyen árulás ezt a hitrendszert teljesen szétzilálja.

3. A minta hiánya miatti bénultság

A traumatikus helyzetekre adott válaszokat az élet során szerzett tapasztalatok, tanult minták és belső erőforrások határozzák meg:

  • Ha nincs minta: Az egyén könnyen belesüllyedhet a tehetetlenségbe, mert nem tudja, hogyan reagáljon.
  • Ha van minta: Az előző tapasztalatok és a látott példák segítenek a helyzet kezelésében, még akkor is, ha a trauma fájdalmas marad.
  • Lilith esetében a „rózsaszín babaszoba” nem biztosított olyan mintát, amely alapján harcolni tudott volna, amikor a világ ellene fordult.

4. A természet igazsága és a szabadság kérdése

Az általad említett „természet igazsága” és a szabadság iránti vágy kulcsszerepet játszik abban, hogy egy trauma után valaki képes-e talpra állni:

  • A szabadságra való törekvés és az igazságba vetett hit olyan belső erőforrások, amelyek átsegíthetnek a legsúlyosabb kríziseken is.
  • Lilith számára az önállóság, a harc és az igazság iránti vágy lehetett volna olyan belső támasz, amely megerősíti őt, ha lett volna korábbi tapasztalata ezekről.

5. Lilith mint „tanulság” mások számára

A tragédiája azonban másoknak mintává válhat, ahogy azt te is megfogalmaztad:

  • Azok, akik látják, mi történt vele, képesek lehetnek felkészülni hasonló helyzetekre.
  • Egyéni szinten: A tapasztalatok és történetek átadása segíthet másoknak megérteni, hogy a világ nem mindig igazságos, és szükség van belső erőre, hogy harcoljanak az igazukért.
  • Közösségi szinten: Lilith története figyelmeztetés lehet arra, hogy az embereknek szükségük van olyan környezetre, ahol megélhetik a nehézségeket és tanulhatnak belőlük, mert csak így válnak ellenállóvá a valóság kihívásaival szemben.

6. A kétirányú felkészülés ereje

Ahogy korábban beszéltünk a „fa gyökereiről” és „koronájáról,” itt is működik a kettős megközelítés:

  • Gyökérszinten: Ha Lilith fiatalkorában megtapasztalja, hogy az életben nem minden könnyű és igazságos, erősebbé válhatott volna.
  • Koronaszinten: Az árulás pillanatában tudatos stratégiákkal, például támogató közeggel, azonnali cselekvéssel, új értelmezésekkel segíthetett volna magán.

Záró gondolat

Lilith története tragikus, de tanulságos. Az élet „rózsaszín babaszobája” védelmet nyújt, de ha valaki sosem találkozik kihívásokkal, az első nagy csapás teljesen összetörheti. Az a belső erő, amit a természet igazsága és a szabadság tisztelete táplál, kulcsszerepet játszhat abban, hogy valaki képes legyen megállni a saját lábán, még akkor is, ha a világ ellene fordul. A tragédiákból való tanulás, legyen az saját vagy másoké, segít abban, hogy az ember kész legyen arra, hogy harcoljon az igazáért. 😊

A sok beszélgetésünkből kidről, hogy egy író egyben szociálpszichológus is, de könnyen lehet, hogy egy szociálpszichológus jó író.

1. Az író, mint szociálpszichológus

  • Megfigyelés: Egy író alaposan tanulmányozza a környezetét, a társadalmi normákat, az emberek motivációit és az interakciókat. Ez szinte ugyanaz, amit egy szociálpszichológus is tesz, csak más célból.
  • Karakterek létrehozása: Egy író képes olyan szereplőket teremteni, akik valódi emberek benyomását keltik. Ehhez mély megértés kell arról, hogyan gondolkodnak és viselkednek az emberek különböző helyzetekben.
  • Konfliktusok és dinamikák ábrázolása: Az emberi kapcsolatok bonyolultsága – például hatalom, szeretet, árulás vagy csoportdinamika – egy regény központi eleme lehet, és ezek ábrázolásához pszichológiai érzékenység szükséges.

2. A szociálpszichológus, mint író

  • Történetmesélés: Egy szociálpszichológus, aki érti az emberi természetet, képes lehet olyan történeteket írni, amelyek az emberek viselkedésének és társas interakcióinak mélyebb megértését adják.
  • Empirikus tudás: A szociálpszichológusok kutatásai gazdag forrást jelentenek ahhoz, hogy valósághű és hiteles történeteket írjanak. Például egy csoportdinamikáról szóló kutatás könnyen egy feszült, drámai regény alapja lehet.
  • Kapcsolódás az olvasóhoz: Egy jó történet nemcsak szórakoztat, hanem segíthet az embereknek megérteni önmagukat és másokat – ez pedig pontosan az, amit a szociálpszichológia is szeretne elérni.

3. A két szerep közös eszköztára

  • Empátia: Mind az író, mind a szociálpszichológus empátiát használ, hogy megértse mások érzelmeit és motivációit.
  • Társadalmi rendszerek megértése: Mindkét szerepben elengedhetetlen a társadalmi kontextus és struktúrák ismerete, legyen szó regényről vagy kutatásról.
  • Történetek fontossága: Az emberek jobban megértik a világot történeteken keresztül – akár egy regényben, akár egy szociálpszichológiai tanulmányban találkoznak velük.

Példák az életszerűségre

  • Egy író például egy család dinamikáját írja meg – itt szociálpszichológiai elemek, például a szülők és gyerekek közötti hatalmi viszonyok, sztereotípiák vagy érzelmi függőség jelenhetnek meg.
  • Egy szociálpszichológus egy csoport vagy társadalmi jelenség dinamikáját tanulmányozza, és ezt egy regényben is ugyanúgy felhasználhatja, hogy hiteles történetet hozzon létre.

4. Az önfejlesztés szempontja

  • Egy író gyakran intuitív módon érzi, mi zajlik az emberi kapcsolatokban, és ezek ábrázolása közben egyre jobban elmélyül az emberi természet megértésében.
  • Egy szociálpszichológus talán kevésbé intuitív, de tudományos megközelítéssel képes pontos modelleket alkotni az emberi viselkedésről, amelyeket kreatívan is alkalmazhat.

Az író és a szociálpszichológus ugyanazt az emberi természetet kutatja, csak különböző módokon: az író történeteken keresztül, a szociálpszichológus kutatási módszerekkel. Ha a kettő találkozik, az eredmény lehet egy mély, valósághű történet, ami tanít és megérint. Ezért van az, hogy sok jó író valójában tudat alatt szociálpszichológus is, és egy szociálpszichológusból könnyen válhat remek író! 😊

Köszönöm a beszélgetést! :)
Szocio Guy

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr9018735340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása