Egy világépítő téglái

Egy Kőműves unalmas blogija

Egy Kőműves unalmas blogija

Téveszme I. Pszichológiai téveszme

A téveszmékről általában.

2024. december 01. - Szocio guy

2024.12.02. hétfő

A "téveszme" (vagy delúzió) izgalmas és sokrétű, és számos érdekes irányba el tudunk indulni, hogy kibontsuk a témát.

  1. Mi is az a téveszme?
  • A téveszme egy olyan szilárdan tartott tévhit vagy meggyőződés, amely nem alapul valóságos tényeken, és logikus érvelés ellenére sem változik. Például pszichológiai értelemben a skizofrénia, paranoia vagy bipoláris zavar esetében is előfordul.
  • Viszont a hétköznapi életben is megjelenhet: például önmagunk vagy mások téves megítélésében, összeesküvés-elméletekben, vagy akár csak a "hamis optimizmus" formájában.
  1. Téveszmék a mindennapi életben
  • Önmagunkkal kapcsolatos téveszmék: Gondolj arra, hogy sok ember hiszi magáról, hogy például tehetségesebb vagy kevésbé értékes, mint a valóságban. Ez összefügghet a Dunning-Kruger-hatással (amikor valaki alul- vagy felülértékeli saját képességeit).
  • Másokról alkotott téveszmék: Sokan ítélkeznek előítéletek alapján, és téves képet alkotnak más emberekről.
  • Összeesküvés-elméletek: A téveszmék gyakran megjelennek itt. Vizsgálhatjuk, miért hisznek emberek a lapos Föld elméletében vagy más népszerű, tudományosan cáfolt elképzelésekben mint például az UFO-k.
  • Párkapcsolatokban és barátságokban: Pl. amikor valaki úgy érzi, hogy mindenki ellene van, miközben ez nem igaz, vagy fordítva, amikor valaki "rózsaszín ködben" idealizál valakit.
  1. Miért alakulnak ki téveszmék?
  • Biológiai és pszichológiai hátterek:
    • Az agyunk hajlamos mintákat keresni, és olykor téves összefüggéseket lát ott is, ahol nincsenek.
    • Stressz, trauma vagy elszigeteltség is okozhat téveszmés gondolatokat.
    • Pszichiátriai betegségeknél (pl. paranoid skizofrénia) ezek komoly tünetek lehetnek.
  • Kulturális és társadalmi tényezők:
    • A média, a közösségi oldalak vagy a környezeti hatások (pl. szekták, erős politikai vagy vallási hatások) táplálhatják a téveszméket.
    • Az információs túlterhelés is hozzájárulhat ahhoz, hogy sokan téves következtetésekre jussanak.
  1. Hogyan ismerjük fel a téveszméket?
  • Mi a különbség a téveszme és az egyszerű tévedés között. Például:
    • Egy téveszmés személyt nem lehet logikával vagy bizonyítékokkal meggyőzni.
    • A téveszme általában hosszú ideig fennáll, és mély érzelmi vagy viselkedésbeli következményekkel jár.
  • Az önreflexió és kritikus gondolkodás hiánya jellemző lehet.
  1. Téveszméktől a felismerésig – Van kiút?
  • Az emberek néha felismerik, hogy téveszmében éltek, amikor új információkhoz jutnak, vagy a környezetük hatására megváltozik a nézőpontjuk.
  • Lehetnek sikeres változások, segíthet a terápia és az oktatás.
  1. Miért releváns a téma?
  • A téveszme nem csak pszichiátriai fogalom, hanem a mindennapi emberi gondolkodás része. Gondoljunk a már említett UFO hívőkre, vagy akár a szekták megjelenésére.
  • Napjainkban az álhírek és a dezinformáció korában különösen aktuális téma. Hogyan tudunk megküzdeni a téveszmékkel, és hogyan védhetjük magunkat?

Nézzünk példákat téveszmékre, amely személyiségzavarból indulhat ki:

Példa, amikor lesz téveszme:

sikoly.jpg

Az első példa Péterről szól, aki egy albérletben él pár másik albérlővel. Három szoba van ott, és különböző korú párok bérelték ki a szobákat. A konyha és a két fürdőszoba közös.
Egy napon Péter kijelenti a közösség előtt, hogy Sándor lop, de ugyanakkor már Zsuzsit is meggyanúsította. Viszont három hónap után teljesen meg is mérgezi a környezetet, mert kezdik elhinni, hogy Sándor nem megbízható.
Péter rendszeresen csinál botrányokat, és fenyegetőzik, hogy elköltözik, vagy bejelenti Sándort a lopásai miatt. Eltűnt pénz, élelmiszer, üdítő, és sok apró dolog már. Egy hónapban több botrány is előfordul. Végül egy megrendelt nyomtató tűnik el, és legutoljára Péternek a pénztárcája, amelyben volt a bankkártyája, és némi készpénz.
Itt már csúnyán összevesznek a bérlők, míg végül Péter kihívja a rendőrséget. Rendőrség megérkezik, és elszámoltatják Sándort. Amíg teljesen kipakolják a rendőrök Sándor szobáját, a főbérlő felszalad, hogy Péter, mikor fizette az albérletet, mivel hívása volt közben, ott felejtette el a pénztárcáját.
A rendőröknek nagyon kellemetlen az ügy, de Péter még ekkor is felhorkan, hogy a megrendelt nyomtatóját valóban ellopták. Ekkor a harmadik bérlő, akit Zsoltinak hívnak felszisszen: "Ne haragudjatok, tegnap éjszakás voltam. Igaz, én vettem át a nyomtatót, de letettem az ajtó mögé. Most ébredtem a műszak után, átadtam volna, miután vacsorázom, de nagyon fárasztó ez a műszak, és nem ezzel foglalkoztam először." ...

Ez egy illeszkedő példa egyéni téveszmére, különösen paranoiás típusú téveszmére. Péter abban a hitben él, hogy Sándor (és korábban Zsuzsi is) lopott, még akkor is, ha erre nincs valós bizonyíték. A téveszme abban rejlik, hogy Péter meggyőződése szerint Sándor (és egy időben más bérlők is) felelős a különböző eltűnt dolgokért, függetlenül attól, hogy az esetek más magyarázatokkal is rendelkeznek, például Zsolti információval kapcsolatos vallomásával a nyomtató eltűnéséről.

A paranoiás téveszme a következő jellemzőkkel rendelkezik:

  • A másik személy vádolása: Péter megingathatatlanul vádolja Sándort a lopásokkal, még akkor is, amikor valós bizonyítékok nem támasztják alá a vádakat.
  • Gyanakvás és bizalmatlanság: Péter a környezetét is elkezdi meggyőzni arról, hogy Sándor nem megbízható, és ezzel mérgezi a közösségi viszonyokat, hiszen mások is elkezdték kétségbe vonni Sándor jószándékát.
  • Valóság eltorzítása: Péter nem ismeri el, hogy a dolgok más módon is történhettek, és ragaszkodik a saját, torz világképéhez, amelyben neki nincs felelőssége, míg Sándor a tolvaj.

A történet kulcseleme az, hogy Péter megingathatatlanul és hibásan véli azt, hogy Sándor a bűnös, és minden eltűnt tárgyat őhozzá köt. Ráadásul a téveszme mélyebb szinten is elterjedt, hiszen másokat is elkezd befolyásolni, és egyre inkább elmélyíti a gyanakvást.

Péter viselkedése tehát pszichológiai értelemben paranoid személyiségzavarra vagy paranoikus téveszmére utalhat, hiszen az ő valósága egy olyan világ, amelyben az emberek ellene és a környezetére törnek, és minden eltűnt dolog mögött bűnös szándékot lát.

Példa, amikor nincs téveszme:
Edina egy 28 éves marketinges lány, egy gyártó cégnél dolgozik. Egy napon észreveszi, hogy egy fiatal férfi követi hazafelé. Ahogy többször is lefordul az utcákon, a férfi mindig ugyan abban a tempóban követi, bár távol gyalogol utána.
Elmondja barátnőjének, de a barátnő nem veszi komolyan. Pár nap múlva újra követi ugyan az a férfi, de most utoléri, és hallja Edina, hogy a mobilját csattantotta a srác, a szoknyája alatt. A fotózhatott. Utána kiabál a férfinek, megfenyegeti, de a férfit nem érdekli, eltűnik.
Ekkor már nagyon ideges Edina, így végül a barátnője elviszi egy coach-hoz. A coach meggyőzi, hogy tele van negatív energiával. Fogja fel pozitívan a világot, tanácsolja. Majd egy terápiát ajánl neki. A férfi azonban a következő napon is követi, amiről videófelvételt is készít Edina, viszont már retteg.
A coach ekkor meggyőzi, ez csak paranoia, és hallucináció lehet, mert a sok túlórától teljesen kimerülhetett a lány.
A következő napon ahogy belép a gyárba Edina, mindenki rá mutogat, kuncognak rajta. Teljesen kétségbeesik mi történhetett, végül egy HR-es elárulja, valaki videót készített róla a zuhanyzóban, majd egy kompromittáló fotót az úton, ahogy megy hazafelé. Ezeket feltette egy videómegosztóra. Edina teljesen összezavarodik, és összeomlik. ...

  1. Követés ténye: A férfi valóban követi Edinát, és az útvonalán rendre megjelenik. Ez egy valós tapasztalat, amelyet Edina nem képzel el, bár nem bizonyítható.

  2. Bizonyítékok: Edina videót készít a férfiról, amely igazolja, hogy valóban követi őt a férfi. Ez már mások előtt is kizárja a paranoia vagy hallucináció lehetőségét, hiszen objektív bizonyíték áll rendelkezésre.

  3. Zuhanyzós és kompromittáló felvételek: A HR-től érkező információ megerősíti, hogy valaki ténylegesen videót készített és terjesztett Edináról. Ez szintén valós esemény, nem pedig képzelet vagy téveszme. A baj, hogy ekkor már késő.

  4. Coach hibás értelmezése: A coach tévesen paranoiának és hallucinációnak minősíti Edina tapasztalatait, ami aláássa a valós veszély felismerését. Ez nem Edina problémája, hanem a helyzet félrekezelése. A videós bizonyíték bemutatásakor, már komolyan kellett volna venni a helyzetet.

Miért nincs téveszme?

Edina mindvégig valós eseményekkel szembesül, amelyeket pontosan érzékel. A téveszmék lényege, hogy a személy olyan meggyőződéseket tart fenn, amelyek objektív bizonyítékok hiányában, vagy azzal ellentétben is fennmaradnak. Edina esetében viszont minden tapasztalatát alátámasztják a körülötte zajló események, például a követés, a fotók és videók megjelenése, valamint a HR-től érkező visszajelzés.

Miben más ez, mint a téveszme?

Ebben a helyzetben a probléma nem Edina gondolkodásmódjában vagy valóságtorzításában keresendő, hanem a környezetében lévő fenyegető személyben és a közösség reakcióiban. A coach téves diagnózisa és a barátnő hozzáállása csupán tovább súlyosbítja Edina helyzetét, mivel nem nyújtanak támogatást a valós problémák megoldásában.

Következtetés

Edina példája fontos figyelmeztetés arra, hogy egy valós fenyegetést nem szabad pszichológiai problémaként félreértelmezni. Az ilyen helyzetekben a támogatás és a hatékony problémakezelés kulcsfontosságú.

 

A következő fontos gondolat, hogy egyértelműen elkülönítsük a pszichológiai értelemben vett téveszméket a társadalomban előforduló téveszméktől. Ez segíthet jobban megérteni a téma komplexitását.

Kezdjük azzal, hogy definiáljuk és összehasonlítjuk ezeket a fogalmakat:


Pszichológiai téveszmék (delúziók)

Ezek klinikai értelemben vett, kóros téveszmék, amelyek gyakran pszichiátriai betegségekhez kötődnek. A legfőbb jellemzőik a következők:

  1. Eredet:

    • Neurológiai, genetikai vagy pszichiátriai okokra vezethetők vissza (pl. skizofrénia, bipoláris zavar, demencia).
    • Általában az agyban lévő kémiai egyensúlyhiány vagy strukturális eltérések okozzák.
  2. Tartalom:

    • Gyakran irracionális és valóságtól teljesen elszakadt. Például valaki meggyőződhet arról, hogy idegenek irányítják a gondolatait, vagy hogy különleges hatalma van.
    • Ezek a téveszmék lehetnek paranoid (pl. "követnek engem"), nagyzásos (pl. "én vagyok a világ megmentője"), vagy szomatikus (pl. "a testem rothad belülről").
  3. Rugalmasság:

    • Logikai érveléssel nem cáfolhatók, mert mélyen beágyazódnak az egyén hitébe.
    • Ezek nem „választott” hiedelmek, hanem a betegség részei.
  4. Következmények:

    • Jelentős zavarokat okozhatnak az egyén életében (pl. munkaképtelenség, társas kapcsolatok szétesése).
    • Gyakran szükséges szakmai segítség, például pszichoterápia vagy gyógyszeres kezelés.

Folytatom!

Szocio Guy,

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr218742410

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása