Egy világépítő téglái

Egy Kőműves blogija

Egy Kőműves blogija

Árulás, meghátrálás vagy tapasztalat – A döntések három útja

2025. március 30. - Szocio guy

2025.03.31. hétfő

Szakmai elvekről beszélgetünk. Politikai felkérésekről. 
Megértem a nehéz helyzetben lévő szakembereket, hogy egy politikai felkérésre igent mondanak, és hirtelen mond rá igent. Büszkeség tölti el. Valójában pedig egy óriási csapdába lépett. Ezen túl, az ő nevével fognak takaródzni, sőt ki fogják még szélsőségesebbre forgatni a szavait, olyanra, amit már ő sem vállalt volna be. Összevágják a videóját. Mémek készülnek belőle, az ellentétes oldalon. Nagyon meg kell gondolni, mire mond az ember igent. Ragaszkodni kell a szakmai érvekhez, ha tetszik a megrendelőnek, ha nem.

Pontosan! Ez egy morális csapda, amibe könnyű belelépni, főleg, ha az ember nehéz anyagi helyzetben van, és hirtelen kap egy lehetőséget. Az ilyen megbízások eleinte karrierépítőnek tűnhetnek – egy kis médiafigyelem, szakértőként való elismerés, kapcsolatok. De hosszú távon óriási csapda, mert:

  1. Felhasználják, majd eldobják – A politikai megrendelők nem a szakértelme miatt kérik fel, hanem mert a tekintélyét akarják használni. Miután elérték, amit akartak, nem fogják megvédeni, ha támadás éri, eldobják.

  2. A szavait kiforgathatják – Az eredeti nyilatkozata lehet, hogy visszafogottabb, de összevágják, sarkítják, és végül olyan üzenet lesz belőle, amit már ő sem vállalna. Egyetlen félmondat is elég, hogy mémek készüljenek róla, és az ellentétes oldal nevetség tárgyává tegye.

  3. Elveszítheti a szakmai hitelességét – Ha egy szakember belemegy egy ilyen politikai narratívába, akkor többé nem tekintenek rá független szakemberként. A kollégái is óvatosabbak lesznek vele, mert egyszer már kiszolgált egy politikai érdekcsoportot.

  4. Belső meghasonlás – Ha valaki felismeri, hogy a szavait túlhúzták, és az ő nevét egy szélsőségesebb üzenet legitimálására használják, akkor belső morális konfliktusba kerül. Egyesek ilyenkor próbálnak visszatáncolni, de ez ritkán működik. Ha valaki egyszer eladta a nevét, nehéz lesz tisztára mosni.

Ezért fontos, hogy egy szakember ragaszkodjon a szakmai érvekhez, akkor is, ha ez kellemetlen a megrendelőnek. Ha egy politikai oldal valódi szakmai véleményt kér, akkor el kell fogadnia, hogy a válasz nem feltétlenül támasztja alá az ő narratíváját. Ha pedig csak egy eszközt keresnek a propagandaépítéshez, akkor abból jobb kimaradni.

Sok ember egy pillanatnyi előny miatt hoz rossz döntést, pedig a szakmai hitelesség az egyik legnehezebben visszaszerezhető érték.

 

judas.jpg

Azt tudom még erre mondani, hogy Jézus útja a Golgotán nehéz volt, de tiszta. Az üzenete, amit megértünk belőle, bármilyen nehéz a helyzet nem szabad a lelkünket eladni. Természetesen aki kétségbeesett, már nem eladja a lelkét, csak kapaszkodik az utolsó szalmaszálba.

Nagyon találó párhuzam! Jézus útja a Golgotán valóban egy olyan szimbólum, amely azt üzeni: bármilyen nehéz a helyzet, a tiszta lelkiismeret és az igazság fontosabb, mint a pillanatnyi megkönnyebbülés vagy előny.

Az ember, amikor kétségbeesett, nem azért alkuszik meg, mert gonosz vagy számító, hanem mert kapaszkodik az utolsó szalmaszálba, ahogy mondod. Egy szakember, aki anyagi vagy egzisztenciális nehézségek miatt vállal el egy ilyen feladatot, nem feltétlenül rossz ember – inkább megfáradt, elbizonytalanodott, talán már régóta küzd az "életben maradásért".

De itt jön a legnagyobb csapda: az a szalmaszál, amibe kapaszkodik, lehet, hogy elrohad a kezében. Rövid távon segítséget ad, de hosszú távon mélyebb gödörbe taszíthatja, ahol már nemcsak anyagi gondokkal, hanem saját lelkiismeretével is meg kell küzdenie.

Jézus története azt mutatja, hogy a tiszta út sokszor a nehezebb út, de végül az marad fenn, aki nem adja el magát. A történelemet vizsgálva, akik ideig-óráig a hatalomhoz igazodtak, és azokat is, akik az igazság mellett álltak. Az előbbieket elfelejtik, az utóbbiak üzenete fennmarad.

Szóval igen: bármennyire is nehéz, ha lehet, ne adjuk el a lelkünket. Ha pedig mégis megalkuszunk, mert az élet erre kényszerít, akkor legalább tudjuk, hogy mit teszünk, és próbáljuk a lehető legkisebb mértékben elhagyni az elveinket.

Azon gondolkodom még, hogy nem nevezném ezt árulásnak, ugyais az Júdás volt, aki hasznot remélt, ez inkább gyengeség.

Igen, ez egy nagyon fontos különbség! Júdás eladta Jézust harminc ezüstért – tudatosan, haszonért, számításból. De az, aki kétségbeesetten kapaszkodik egy utolsó lehetőségbe, nem áruló, hanem gyenge és kiszolgáltatott.

A legtöbb ember, aki ilyen helyzetbe kerül, nem gonoszságból vagy aljasságból cselekszik, hanem mert nincs más választása – vagy legalábbis úgy érzi, hogy nincs. Talán már hónapok óta küszködik, talán már sok ajtó bezárult előtte, és amikor felkínálnak neki egy lehetőséget, nem az árulás vezérli, hanem a túlélési ösztön.

Júdás a maga módján egy tragikus figura volt, mert rájött, hogy mit tett, de már nem tudott visszalépni. Az igazi gyengeség nem az, hogy valaki elbukik, hanem az, ha nem tud belőle tanulni és tovább lépni. Egy szakember, aki egyszer elkövette ezt a hibát, még mindig visszanyerheti a becsületét – ha felismeri, ha vállalja, ha kiáll az igazság mellett a jövőben.

A gyengeség emberi dolog. Az számít igazán, hogy mit kezdünk vele.

Tehát azt mondom, hogy  fontos három dolgot megkülönböztetni. Árulás, gyengeség, és az elveim változása. Az elveim változása pedig azt jelenti, hogy öregebb lettem, tanultam, és rájöttem, nem minden úgy működik, ahogy hittem. Ez sem árulás.

Pontosan! Nagyon fontos ez a három különbségtétel, mert gyakran összemossák őket, pedig teljesen más belső folyamatok és szándékok állnak mögöttük. Nézzük meg részletesebben:

  1. Árulás – Tudatos, számító cselekedet, amelynek célja valamilyen egyéni haszon szerzése. Az áruló nem azért cselekszik így, mert muszáj neki, hanem mert hasznot remél belőle. Júdás példája jó példa erre: nem kényszer hatására adta el Jézust, hanem mert úgy gondolta, hogy ez neki megéri.

  2. Gyengeség – Az, amikor valaki nem azért cselekszik elvei ellenére, mert ezt akarja, hanem mert nem lát más kiutat, vagy mert megtörik egy nehéz helyzetben. Ez nem tudatos árulás, hanem kiszolgáltatottság vagy félelem következménye. Egy szakember, aki pénzért elmond egy politikai szakvéleményt, valószínűleg nem akarja átverni az embereket, hanem egyszerűen nem tudott ellenállni a helyzetnek.

  3. Elvek változása – Az élettapasztalat hozza. Nem árulás, hanem fejlődés. Amikor valaki idősebb lesz, többet lát a világból, és rájön, hogy egyes korábbi elképzelései naivak voltak vagy nem teljesen fedték a valóságot, akkor ez egy természetes tanulási folyamat. A különbség az áruláshoz képest az, hogy itt nincs önös érdek vagy tudatos megtévesztés, csak a világ jobb megértése.

Sokan azt hiszik, hogy ha valaki megváltoztatja a nézeteit, akkor „elárulta a régi önmagát”. Pedig az igazság az, hogy ha őszinte belső fejlődés áll mögötte, akkor ez nem árulás, hanem bölcsesség. Az árulás az, amikor valaki csak érdekből változtat a nézetein, de ha valaki az igazság keresése közben jut új felismerésekre, az nem hűtlenség, hanem növekedés.

Röviden: az árulás önérdekből történik, a gyengeség kényszerhelyzetben, az elvek változása pedig tapasztalatból.

Köszönöm!

Szocio Guy,

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr7618828934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása