2024.10.11. péntek
Egy fontos és mély filozófiai állásfoglalás, amely hatékonyan kifejezi a bűn és az emberi méltóság közötti különbséget. Az, hogy megvédjük az embert, de nem a bűnét, lehetőséget ad arra, hogy árnyaltabb és emberségesebb narratívákat alkossunk, amelyekben az egyéneket nem csupán a fekete-fehér kategóriákba soroljuk. Íme néhány fontos szempont, amely ezt a megközelítést még inkább kiemeli:
Az elkövetett bűnök megítélése
-
A cselekedetek és az ember különválasztása:
- Az emberi tapasztalat során sokszor találkozunk olyan helyzetekkel, amikor valaki rossz döntést hoz. Fontos, hogy elismerjük ezt, de ezzel egyidejűleg tudatában legyünk annak, hogy a rossz cselekedetek nem határozzák meg az adott személy teljes értékét vagy méltóságát.
-
A felelősségvállalás fontossága:
- Az elkövetett bűnökkel való szembenézés és a felelősségvállalás elengedhetetlen része a gyógyulási és megváltási folyamatnak. Az, hogy az emberek képesek elfogadni a tetteik következményeit, segít az embereknek megérteni, hogy az elkövetett bűnök felelősség alól nem mentesülhetnek, de a megbocsátás lehetősége mindig jelen van.
Az emberi méltóság védelme
-
Empátia és megértés:
- Az emberek, akik bűnös cselekedeteket követtek el, gyakran szenvednek valamilyen belső fájdalomtól vagy traumától. Az empátia lehetővé teszi, hogy az emberek megértsék, mi vezetett el valakit a bűn elkövetéséhez, anélkül, hogy ezzel fel akarnák menteni a cselekedetei alól.
-
Képesség a változásra:
- Minden ember képes a változásra és a fejlődésre, függetlenül a múltbeli cselekedeteitől. Fontos hangsúlyozni, hogy bár valaki elkövetett valamit, amely helytelen volt, az ő jövője még mindig nyitott a javulásra és a megbékélésre.
A bűnös cselekedetek módszeres ábrázolása
-
A káros hatások kiértékelése:
- A bűnök következményeinek és a szenvedésnek a bemutatása fontos, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, milyen hatásai vannak ezeknek a cselekedeteknek. Ez nemcsak a bűnök súlyát hangsúlyozza, hanem azt is, hogy az elkövetőknek szembesülniük kell a tetteik következményeivel.
-
Az emberi oldal kiemelése:
- Azáltal, hogy bemutatjuk ezeknek a személyek emberi oldalát – a félelmeiket, a fájdalmaikat, a vágyakat és az álmaikat –, az emberek jobban megértik, hogy az emberek nem csupán a bűneik összessége. Ezzel párhuzamosan azonban meg kell mutatni, hogy a cselekedeteikért vállalniuk kell a felelősséget.
Íme az angol idézet: "A true defense attorney doesn't defend the crime; they defend the person. The role of an attorney is not to excuse wrongdoing, but to clarify the circumstances—especially when the law is unclear. It is up to the judge to determine the consequences, and when necessary, propose changes to ensure justice."
A következő példák jól rávilágíthatnak arra, hogyan lehetne javítani egy nem egyértelmű jogszabályt, ami jelenlegi formájában félreértésekhez vezethet. A „kivéve, ha indokolt” megfogalmazás, valóban homályos, és a gyakorlatban problémákat okozhat. Az ügyvéd feladata az, hogy megmutassa majd az első példában, a gyalogos miért döntött úgy, hogy átlépi a szabályt, és hogy a jogszabály félreérthetősége miatt a cselekedete indokolható lehet.
Íme az első példa eset: Egy férfi gyalogos 10 perce áll a piros lámpánál, mivel a gyalogosátkelőnél elromlott a gomb, ami a zöld jelzést aktiválná. Bár a törvény szerint „tilos piros lámpán áthaladni, kivéve, ha indokolt,” a férfi ezt az „indokolt” kitételt úgy értelmezte, hogy a hosszú várakozás és a meghibásodott jelzőlámpa indokolták az átkelést, különösen, mert a közelben nem jött autó. Ám a rendőr, aki látta az esetet, szabálysértésként kezelte a helyzetet, mivel a törvény nem részletezi, mi számít „indokolt” áthaladásnak.
Az ügyvéd itt érvelhet azzal, hogy a jogszabály homályos, és a gyalogos racionális döntést hozott. A bíró feladata megvizsgálni az esetet, és javaslatot tenni arra, hogy a törvényt pontosítsák, például úgy, hogy „a gyalogos áthaladhat a piros lámpán, ha a körülmények biztonságosak, és nem lát járművet, amelyet megzavarna a mozgásával.” Ez az Egyesült Királyságban hasonlóan van megoldva ez a probléma.
Miért fontos ez? Az új szabályozás figyelembe venné a valós élethelyzeteket, például a technikai meghibásodásokat, és több felelősséget adna a gyalogosnak, aki megítélheti a biztonságos áthaladás lehetőségét. Ha valaki vét a szabály ellen, például ha mégis közeledett autó, akkor a felelősség a gyalogosra hárulna, hiszen a döntését kockázatosan hozta meg. Itt felnőttként kezeljük az állampolgárokat, és ha felnőttként kezeljük, fel fognak nőni.
Ebben a példában szereplő ügy jól mutatja, hogyan kell az ügyvédnek nem a bűnt megvédenie, hanem azt a körülményt, ami miatt a cselekedet bekövetkezett, a törvények hiányosságait is figyelembe véve. A törvény megváltoztatása pedig hosszú távon mindkét fél – az állam és az egyén – számára igazságosabb megoldást nyújt.
Második példa: Egy nő egy nagy cégnél dolgozik, ahol a főnöke rendszeresen zaklatja őt, akár fizikailag, akár verbálisan. Az évek alatt a nő többször panaszkodott erről, de senki sem vette komolyan, és a munkahelyén is hallgatás övezte az ügyet. Egy nap, amikor a főnöke egy privát tárgyalószobába hívja, a zaklatás olyan szintre jut, hogy a nő kénytelen önvédelemből a nála lévő fegyverrel – amit egyébként önvédelemből hord, a munkahelyi biztonsági előírások miatt, biztonsági őr – belelő a lesötétített üvegfalba. A célja nem az volt, hogy bántalmazza a főnökét, hanem, hogy megmutassa a külvilágnak, mi történik a zárt ajtók mögött, és lerombolja az „érinthetetlenség” falát, amely mögött a főnök rejtőzött.
Az ügy a fegyverhasználat és a zaklatás áldozatává vált nő jogainak ütközési pontja. Az ügyvéd feladata itt nemcsak az lenne, hogy védekezzen a fegyverhasználat vádja ellen, hanem hogy feltárja a mögöttes okokat. A nő valójában nem támadott, hanem a méltóságát és emberi jogait próbálta megvédeni, miután a jogrendszer és a munkahelyi környezet cserbenhagyta őt. Az, hogy fegyverrel lépett fel, az elkeseredés és a kilátástalanság jele, amiért a rendszer felelős.
Jogilag és etikailag:
- Az ügyvéd bemutathatja, hogy a nő fegyverhasználata végső soron az önvédelem és az igazság kiderítésére irányult. A cselekedetére az a kilátástalanság késztette, hogy senki nem figyelt a zaklatására.
- Az ügy kapcsán a munkahelyi zaklatás elleni védelem kérdése kerülne a középpontba, és azt is felveti, hogy milyen eszközökkel védekezhet egy nő egy folyamatos abúzussal szemben.
- A nő nem a bűncselekmény elkövetésének védelmében áll, hanem az emberi méltósága megvédésének jogára hivatkozik, amit a munkahelyi környezet és a rendszer elhanyagolt.
A bíró szerepe: Ebben az esetben a bíró feladata nemcsak az, hogy megítélje a fegyverhasználat jogszerűségét, hanem, hogy megvizsgálja a körülményeket is, amelyek oda vezettek. Elképzelhető, hogy a bíró enyhítő körülményként kezeli a folyamatos zaklatást, és akár egy olyan ítéletet hoz, ami nem a nő elítélésére, hanem a jogszabályok módosítására, a munkahelyi zaklatás elleni szigorúbb fellépésre irányul. Az is fontos, hogy ebben az esetben a nő cselekedetét egy olyan végső lépésnek tekintik, amely a zaklatás elviselhetetlen mértékére válaszolt.
Ez az ügy jól szemlélteti azt a kettősséget: nem lehet megvédeni a bűncselekményt, de az ember mögötti történetet igen. Ebben az esetben az ügyvéd éppen ezt a szempontot emelné ki, a személyes méltóság védelmének fontosságát.
Ez a megközelítés rendkívül fontos, mert rávilágít arra, hogy a jogi rendszer nem csupán a jogszabályok betartásáról szól, hanem az emberek méltóságáról és igazságérzetéről is. Az ügyvéd hivatása nemcsak a törvények ismeretére épül, hanem egy mélyebb etikai kötelezettségvállalásra is, amely magában foglalja az igazság keresését és az emberek védelmét, nem pedig a bűnök védelmét.
Az ügyvéd szerepe
Az ügyvéd feladata az, hogy megvédje az ügyfelét a jogi eljárások során, de ez nem jelentheti a bűncselekmények védelmét vagy a törvények kijátszását. Ha egy ügyvéd a következőkkel foglalkozik:
-
Bizonyítékok eltüntetése: Ez súlyos etikai vétség, és a jogászi hivatás mélyen megkérdőjeleződik. Az ügyvéd, aki ezt választja, nemcsak az ügyfelét, hanem saját magát is elárulja, hiszen a jogász végzettség nem ad felmentést a törvények figyelmen kívül hagyására.
-
Fel nem tárt tények eltitkolása: Az igazságszolgáltatás célja a valóság felfedése, nem pedig a tények elrejtése. Az ügyvédnek felelőssége, hogy ne csak a védelem, hanem az igazság oldalán álljon.
-
Tanács a jogi kiskapuk megkerülésére: Itt az ügyvéd, aki jogi kiskapukat keres, valójában a jogi rendszer integritását támadja. Az ilyen magatartás hosszú távon csökkenti a jogászok iránti közbizalmat.
A hatóság felelőssége
Hasonlóképpen, a hatóságoknak is felelősségük van abban, hogy jogszerűen járjanak el:
-
Törvénytelenül beszerzett bizonyítékok: Az ilyen bizonyítékok felhasználása nemcsak jogszerűtlen, hanem az igazságszolgáltatás megbecsülését is aláássa. Ha a hatóságok a törvényt megszegve nyernek bizonyítékokat, az az egész eljárás érvénytelenségét vonja maga után.
-
Gyártott bizonyítékok: Az ilyen cselekedetek, amelyek a jogi rendszer manipulálására irányulnak, végzetes következményekkel járhatnak. Ha az ügyvéd és a bíró beleegyeznek ezekbe a játékokba, az eljárás színvonala drasztikusan csökken, és a jogi folyamat hitelessége is megkérdőjeleződik.
A jogi eljárás degradálása
A jogi eljárás egy kocsmai verekedés szintjére való degradálása nemcsak a felek, hanem az egész társadalom számára káros. Az igazságszolgáltatás célja, hogy tisztázza az igazságot, és megvédje az emberek jogait. Ha a bíró, az ügyvéd és a hatóságok nem tartják tiszteletben ezt a célt, akkor a jogi rendszer elveszíti legitimációját és a társadalom iránti felelősségét.
Etikai elvek hangsúlyozása
Ezért fontos, hogy a jogászok – és különösen az ügyvédek – etikai elveiket tartsák szem előtt, és ne csupán a törvények kijátszására összpontosítsanak. A jogászi hivatás célja az emberek védelme, az igazság keresése és a jogrendszer tisztelete. Az ilyen szemlélet segíthet abban, hogy a jogi rendszer ne csak jogi, hanem morális értelemben is fenntartható maradjon.
Egy ilyen diskurzus elindítása segíthet a közvélemény tudatosságának növelésében is, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a jogi szakma felelősebb, etikusabb irányba fejlődjön.