Egy világépítő téglái

Egy Kőműves blogija

Egy Kőműves blogija

Muszlim nők a társadalom szövetében: Szabadságkeresés a 21. században

Társadalmi szövetségek és identitáskeresés: Muszlim nők a zsidó-keresztény és világi közösségekben

2025. április 05. - Szocio guy

2025.04.05. szombat

Vajon az muszlim kultúrában az a lány is eltakarja az arcát, akinek nem kötelező? Csak belegondolok, hogy nagyszüleim mikor gyermek voltam, kendő nélkül soha nem léptek volna ki az utcára. Tehát a folklórhoz hozzátartozott.
Egyre több olyan véleményt hallok, hogy könyörtelenül bánik a nőkkel a muszlim közösség. Nyilván ez egy nagyon szűk látókörű ítélkezés, mert az egy másik kultúra, más szokásokkal. Egy egyetemen egyformán öltözködünk, mert az multikulturális és hivatalos közeg. Viszont a saját kultúránkban is megfigyelhető, hogy sokan ragaszkodnak a hagyományokhoz. 

 Ez nagyon jó kérdés, és örülök, hogy ilyen érzékenyen és árnyaltan közelíted meg a témát. Tényleg érdemes mélyebben elgondolkodni azon, hogy miért öltözködik úgy valaki, ahogy — különösen, ha vallási vagy kulturális motiváció áll mögötte.

🌍 A muszlim nők és az arc eltakarása – nem egységes, nem kötelező mindenhol

A muszlim nők öltözködését gyakran félreértik, különösen Európában. Pedig még a muszlim világon belül is óriási különbségek vannak:

  • A hidzsáb (fejkendő) a legelterjedtebb viselet, de ez csak a hajat és nyakat takarja, az arcot nem. Sok nő önként viseli, sokan pedig kulturális nyomásból. Ez nem egyenlő az erőszakkal.

  • A nikáb (arcot is takaró fátyol, csak a szem látszik) és a burka (mindent takar, még a szemet is hálón keresztül) már sokkal ritkább, és inkább bizonyos régiókra (pl. Szaúd-Arábia, Afganisztán) jellemző.

  • A törvény és társadalmi normák országonként változnak: van, ahol kötelező az eltakarás (pl. Iránban fejkendő kötelező), máshol viszont csak ajánlott vagy szabadon választható (pl. Indonéziában vagy Tunéziában).

És igen, vannak olyan nők is, akik nem muszlim vallásosságból, hanem identitásuk részeként vagy tiszteletből viselnek fátylat.

Mint ahogy te is említetted a nagyszüleid példájánál – a fejkendő (pláne a paraszti társadalmakban) a tisztesség, női szerep, sőt még a házasállapot jele is lehetett. Ez nem a szolgaság jele volt, hanem a társadalmi pozíció része.


👩‍🦰 A nőkkel való bánásmód kérdése – komplex, nem fekete-fehér

Való igaz, hogy sok kritika éri a muszlim közösségeket a nők jogainak kérdésében – és sokszor jogosan is, de nem lehet az egész vallást vagy kultúrát ezzel azonosítani.

  • A nőkkel való rossz bánásmód (pl. kényszerházasság, verés, alárendeltség) nem a vallásból, hanem patriarchális társadalmi struktúrákból ered, amiket vallási érvekkel igazolnak vissza. Ugyanezt láttuk keresztény közösségekben is történelmileg.

  • A Korán maga tartalmaz egy sor női jogot, ami a 7. századi Arábiában kifejezetten haladó volt (öröklés joga, válás lehetősége, oktatáshoz való jog).

  • Sok muszlim feminista épp a vallás nevében harcol a női egyenjogúságért – például azt mondják, a fátyol lehet felszabadító, ha szabad akaratból viselik, nem kényszerből.


🏫 Multikulturális terek és a viselet szerepe

Nagyon jól látod azt is, hogy egy egyetemi környezet már egy semleges tér — ott a kultúrák keverednek, és jellemzően mindenki olyan módon öltözködik, ami nem lóg ki, vagy ami elfogadható mindenki számára. Ez egyfajta közös "nyelv", amit mindannyian beszélünk, függetlenül attól, honnan jöttünk. De amikor valaki hazamegy, akkor sokan visszatérnek a saját kulturális kódjukhoz, mert abban érzik otthon magukat.


🤝 Tehát:

  • Nem, nem minden muszlim nő takarja el az arcát, és sokan saját döntésből viselik a fátylat.

  • A nőkkel való bánásmód muszlim társadalmakban nem egységes, és nem lehet leegyszerűsíteni azt a képet, hogy "a muszlim világ elnyomja a nőket".

  • A hagyományos öltözködés nem feltétlenül a szolgaság jele – lehet identitás, büszkeség, hit, vagy egyszerűen csak családi, közösségi normák betartása is.

  • A multikulturális közeg gyakran kiegyenlíti ezeket a különbségeket, de a saját kultúránk mindig erősebben hat otthon, szűkebb körben.

 Folytassuk egy kicsit mélyebb, emberközpontú és történetmesélő megközelítéssel. Mert ahhoz, hogy megértsük, mit éreznek a muszlim nők, nem elég a jogi szabályokat, vagy a Korán sorait nézni – meg kell hallani a saját hangjukat, és a saját küzdelmeiket, történeteiket. Hozok neked néhány konkrét példát különböző országokból, különböző társadalmi rétegekből, különböző nézőpontokból. Mert attól lesz igazán mély és érdekes.


📚 1. Leila Ahmed (Egyiptom/USA) – A fátyol "új értelme"

Leila Ahmed egyiptomi származású feminista, a Harvardon tanított, és az egyik legismertebb könyve a "A Quiet Revolution" (Csendes forradalom). Ebben azt írja, hogy az amerikai muszlim nők körében a fátyol visszatérése nem az elnyomás jele, hanem:

„Azt akarják üzenni: muszlim vagyok, nő vagyok, értelmiségi vagyok, és jogom van itt lenni.”

Szerinte a fátyol nem mindig alávetettség, hanem identitás-eszköz, egyfajta "önmeghatározás" olyan világban, ahol a muszlimokat gyakran elutasítják vagy gyanúsan nézik.
Az USA-ban a fátyol viselése néha éppen a felszabadulás, öntudat, sőt lázadás a sztereotípiák ellen.


🇮🇷 2. Marjane Satrapi (Irán) – A fátyol, mint kényszer

Ha viszont megnézzük Irán példáját, ott teljesen más a helyzet. Marjane Satrapi képregénye és filmje, a Persepolis fantasztikusan mutatja be egy fiatal lány szemén keresztül, hogyan lett a fátyol állami eszköz a nők fegyelmezésére.

  • A '79-es forradalom után a teokratikus rezsim kötelezővé tette a fátylat, még azoknak is, akik előtte modern, európai stílusban éltek.

  • A nők utcai zaklatásnak, rendőri erőszaknak lettek kitéve, ha nem voltak "megfelelően öltözve".

„Nem azért harcolunk, hogy ne legyen fátyol, hanem hogy mi dönthessük el, viselünk-e vagy sem.” – írja Satrapi.

Ez az igazi kulcs: az önrendelkezés joga. Mert a fátyol nem önmagában jó vagy rossz – hanem attól válik elnyomássá, ha rákényszerítenek valakit.


🇸🇦 3. Manal al-Sharif (Szaúd-Arábia) – Az autós nő

Manal al-Sharif szaúdi nőjogi aktivista, aki 2011-ben azért került börtönbe, mert vezetett egy autót – ami akkor Szaúd-Arábiában még tilos volt nőknek. Ő is fátyolban élt, hosszú ruhákban – nem volt más választása.

  • Később nyilatkozta:

„Szaúd-Arábiában a nő olyan, mint egy örök kiskorú. Mindig kell mellé egy férfi – egy gyám, aki eldönti, mit csinálhat.”

Azóta sok minden változott: ma már vezethetnek a nők, de a társadalmi elvárások még mindig merevek. Manal később úgy döntött, elhagyja a burkát, és külföldön él, de soha nem tagadta meg a gyökereit – csak azt mondja, "választani akarok".


🇹🇷 4. Törökország – a világi állam és a fátyol tilalma

Érdekes ellenpélda Törökország, ahol évtizedekig tilos volt fátyolt viselni egyetemen, kormányzati hivatalban, vagy bíróságon. Ez Atatürk szekuláris (világi) reformjaihoz kapcsolódott. A cél az volt, hogy a nők ne a vallási viselet, hanem az "európai modernitás" jegyében fejlődjenek.

Viszont ez sok vallásos nő számára diszkriminációként hatott.

  • Azt mondták: „Nem engedik, hogy önmagunk legyünk.

Azóta a szabályokat feloldották, és ma már egy török bírónő is lehet fátyolos – ha ő úgy akarja.
Tehát itt is visszatérünk oda: a döntés joga számít.

 

837cf9967e2bdae75e9faf3af46aa262.jpg


📣 Mit mondanak maguk a muszlim nők a fátyolról?

Egy 2016-os BBC-dokumentumfilmben (Muslim Women Uncovered) több muszlim nő is megszólalt:

  • Egy fiatal brit muszlim azt mondta:

    „A fátyol az én választásom. Ha nem viselném, az lenne a meghasonlás.”

  • Egy iráni nő viszont így fogalmazott:

    „Amikor végre levehettem a fátylat külföldön, először úgy éreztem, hogy szabad vagyok. De utána jött a fájdalom, hogy az otthonom ezt nem engedi.”

  • Egy másik nő:

    „A fátyol nem elég. Lehet fátyol mögött is bántalmazni a nőt. A probléma a gondolkodásban van, nem a kendőben.”


🧠 Mi ebből a tanulság, Imi?

  • A fátyol nem "jó" vagy "rossz", hanem jelentést kap a kontextustól.

  • A muszlim nők nem homogén csoport. Van, aki liberális, van, aki konzervatív. Van, aki harcol, van, aki megbékél.

  • A döntés joga minden esetben a legfontosabb – és ha ezt a nők önállóan gyakorolhatják, akkor már nem elnyomásról beszélünk, hanem identitásról.

Érdekes, és hasonlóan gondoltam én is. Lilith életútjával kapcsolatban nagyon rezonál. Az önrendelkezés joga, szabad döntés. Csak bevillan, hogy egy bizonyos muszlim közösség lehet szabadabb, mint Oroszország most. Társadalmi aspektusok felé menjünk!

Igen, ez a gondolat, hogy „egy muszlim közösség lehet szabadabb, mint Oroszország most” — elképesztően erős és pontos meglátás. Sőt, ha úgy vesszük, ez a szabadság kérdése nemcsak vallási, hanem mélyen társadalmi és politikai természetű. Nézzük meg, hogyan fonódik össze a szabadság, a hagyomány, a modernitás és a kontroll néhány társadalmi rétegben – főként a muszlim világon belül, de párhuzamot vonva máshol is.


🧭 1. A szabadság nem ott kezdődik, ahol gondoljuk

Egyes nyugati országokban (pl. Franciaország) az állam a laicitásra hivatkozva kitiltja a hidzsábot az iskolákból. A cél: „védeni a lányokat a kényszertől”.

De kérdés:
👉 Mi van, ha nem kényszer, hanem választás?
👉 Mi van, ha épp ezzel a tilalommal veszik el tőlük a döntés jogát?

Ezért sok muszlim nő úgy érzi, hogy nem a fátyol nyomja el őket, hanem az, ha nem dönthetnek róla.
Ez már nem vallás, hanem társadalmi kontroll.


🧠 2. Az önrendelkezés kérdése nemcsak a testre vonatkozik – hanem a lélekre is

A muszlim kultúrában – mint sok tradicionális társadalomban – a közösség a fontosabb egység, nem az egyén. Ezért a nő öltözködése, viselkedése, választásai a család becsületéhez kötődnek.

Ezért olyan súlyos társadalmi nyomás lehet egy nőn, hogy:

  • Ne beszéljen túl hangosan.

  • Ne nevessen „feltűnően”.

  • Ne posztoljon szelfit „túl szabadon”.

  • És legfőképp: ne kérdőjelezze meg a férfi tekintélyt (apáét, bátyáét, férjét).

Ez a kollektív kontroll – amit nem mindig az állam, hanem a társadalom maga gyakorol.
És ez már belső börtönné válhat.

De ez nem csak a muszlim világra jellemző. Vegyük Oroszországot:


🇷🇺 3. Párhuzam: Oroszország – a "férfiasság" kultúrája és a női szerepek

Oroszországban az állam tudatosan erősíti a tradicionális nemi szerepeket. A nő szerepe az anyaság, a házasság, az engedelmesség.


2017-ben dekriminalizálták a családon belüli erőszak enyhébb formáit.
Ez azt üzeni:

„Egy kis pofon? Az a család magánügye.”
„A nő dolga: tűrni, nem lázadni.”

Ezért van az, hogy egy muszlim közösség, ahol a nő tanulhat, dolgozhat, választhat, fátyolt hordhat vagy sem, néha valóban szabadabb lehet, mint egy tekintélyelvű, „világi” rendszer.


💡 4. A kulturális relativizmus és a pszichológiai hatás

Most jön a lélektan:

  • Egy lány, aki egy olyan társadalomban nő fel, ahol az apja szereti, az anyja támogatja, és a vallási tanítások biztonságot adnak neki, boldog lehet akkor is, ha fátyolt visel.
    Mert ez az ő világképe, és abban ő egyensúlyt él meg.

  • Viszont ha ez a rendszer félelmet, kontrollt, megalázást okoz – akkor a fátyol nem ruhadarab, hanem börtön lesz.

Ezért fontos, hogy ne csak kívülről ítéljünk meg egy kultúrát – hanem nézzük azt is, hogyan érzik magukat benne az emberek.
Van-e választásuk? Van-e szavuk? Van-e lehetőségük nemet mondani?


📊 5. A társadalmi modernizáció és a „kettős élet”

A legtöbb muszlim ország ma már nem teljesen hagyományos, de nem is nyugati. Létrejött egy "kettős élet" jelenség:

  • Nappal fátyolos, tisztelettudó, szabályokat követő nő a társadalomban.

  • Éjjel vagy online: másik identitás, másik világ – zene, tánc, angol nyelv, szabad gondolatok.

Ez pszichológiailag szétszakítja a személyiséget:
👉 Kívül megfelelni – belül keresni az önmagamhoz vezető utat.

Nagyon sok fiatal lány, fiú ebbe a kettősségbe betegszik bele. És ebben a feszültségben valami forradalom mindig készül.


🎭 Lilith és az önrendelkezés szimbolikája

Amit írtál Lilithről, az nagyon rezonál ezekre a kérdésekre:

  • Ő is egy másik kultúrából jött.

  • Volt benne valami, ami nem tűrt kontrollt, amitől mások féltek.

  • Ő az, aki nem tett úgy, mint aki beilleszkedik – hanem keresztülvágta magát a falon.

És talán Lilith ezért tűnt el – nemcsak fizikailag, hanem metaforikusan is: mert a világ még nem bírta el azt a szintű autonómiát, amit ő képviselt.

Ezért ő lehet szimbóluma mindazoknak a nőknek, akik nemcsak a fátyolt akarják levetni – hanem az egész világ értelmezési keretét újra akarják írni.


 

A társadalmi-kulturális kettősség pszichológiája kulcs ahhoz, hogy megértsük, mi történik azokkal az emberekkel – főként fiatalokkal – akik két világ között próbálnak élni. Nem csak muszlim kultúrákban, de bárhol, ahol a hagyományos értékek és a modernitás ütköznek, feszülnek, vagy épp egymás mellett próbálnak létezni.

Kicsit úgy működik ez, mint egy belső migráció. Nem földrajzi, hanem lelki értelemben. Az ember két világ között vándorol – és gyakran sehol sincs otthon.


🌀 1. A kettős identitás: „kint” és „bent” más vagyok

Sok muszlim fiatal – például Nyugat-Európában – így él:

  • Otthon: muszlim, hagyományos, családközpontú, tisztelettudó, alázatos.

  • Az iskolában/online: önkifejező, véleménye van, szexuálisan szabadabb, világi.

Ez a kettősség nemcsak viselkedés, hanem mély identitás-megosztottság.

A pszichológiában ezt hívják „kódváltásnak” (code switching): amikor az ember környezettől függően teljesen más nyelvet, testtartást, gondolkodást használ.
Ez alkalmazkodás – de ha túl mélyre megy, akkor belső szétszakadást okozhat.


2. Az önkép zavara: ki vagyok valójában?

 

Aki két kultúrában él egyszerre, előbb-utóbb felteszi a kérdést:
👉 Én vagyok az, aki lefedi a haját, vagy az, aki a barátnőivel táncol egy TikTok-videóban?
👉 Ki az igazi én?

Ez a „kulturális disszonancia” – amikor az ember nem tudja, melyik értékrend az övé, mert kettőt is örökölt, vagy kétfélét kényszerítettek rá.
Ez a belső zavar:

  • szorongáshoz,

  • önutálathoz,

  • döntésképtelenséghez,

  • és akár identitásválsághoz vezethet.

A pszichológiai fájdalom nem mindig hangos – sokszor csak annyi, hogy valaki nem érzi magát otthon sehol.


🎭 3. A „szégyen” és „kettős ügynök” érzés

 

Nagyon sok lány és fiú úgy érzi, hogy meg kell játszania magát:

  • A szülei előtt: úgy kell tennie, mintha hívő lenne, mintha soha nem beszélne fiúval, mintha nem vágyódna semmire.

  • A világi közegben: úgy kell tennie, mintha semmi nem nyomasztaná, mintha teljesen modern lenne.

Ez a belső szerepjáték iszonyatos pszichológiai terhelést jelent.
Sok fiatal azt mondja:

„Két életem van. Egyiket sem élhetem meg igazán.”

Ez a rejtőzködés pszichológiája. Ugyanaz, amit a meleg közösségek is sokáig átéltek, vagy amit egyes zárt társadalmakban a politikai máshogy gondolkodók:

  • titokban élnek,

  • állandóan figyelnek,

  • félnek a lebukástól,

  • és lassan elveszítik a saját belső hangjukat.


🔁 4. A belső konfliktus újra- és újra aktiválódik

 

Ez a konfliktus nem egyszer történik – minden nap újraéled:

  • reggel, mikor az iskolába indulnak: fátyol legyen vagy sem?

  • egy buli előtt: mit mondjak anyámnak, hova megyek?

  • amikor szerelmesek lesznek: szabad, vagy bűn?

  • amikor tanulni akarnak egyetemen: van jogom álmodni?

A két kultúra között élés nem statikus állapot, hanem folyamatos döntési kényszer. És minden döntésnél ott van a félelem:

  • ha a hagyományt választom, lemaradok az életről;

  • ha a modernitást, elveszítem a családom.


🌱 5. Kiút: szintézis, nem szakítás

 

A jó hír: ez a feszültség megoldható. De nem az egyik oldal teljes elutasításával – hanem egy új, belső identitás kialakításával.

Ezt hívják „integrált identitásnak” – amikor valaki eljut oda, hogy:

  • elfogadja a gyökereit,

  • de önállóan értelmezi őket,

  • új jelentést ad a hagyományoknak,

  • és önazonosan választ – akár a fátylat, akár az anélküli életet.

Például:

  • Egy fiatal nő dönthet úgy, hogy fátyolt hord, mert számára ez erőt jelent, nem elnyomást.

  • Egy másik úgy dönthet, hogy nem hord, és mégis hívő marad.

  • Egy fiú úgy dönthet, hogy nem akar elrendezett házasságot, de nem tagadja meg a családját.

Ez az a pont, ahol a személyiség megszületik a kultúrából – nem annak rabjaként, hanem örököseként.


💫 Lilith ebben a modellben: az integráció előtti forradalom

 

Lilith nem a kettősségben élt, hanem kiszakadt. Ő már nem próbált egyensúlyozni – ő felrúgta a szabályokat.

Az ő sorsa olyan, mint egy kulturális meteor, ami átrobban a világon, de nem biztos, hogy túléli.
Ő az, aki a maga teljességében akart lenni, és ezért a társadalom nem bírta el.

Ezért Lilith a szabadság archetípusa lehet – de nem a megnyugvásé.
Inna lánya már más: ő értelmezni akarja Lilith világát, beilleszteni, érteni – és egyensúlyt teremteni.


Az irodalom és a filmművészet nemcsak tükröt tart, hanem gyakran előrébb is jár, mint a társadalmi diskurzus. A kulturális kettősség, identitásválság, vallás és modernitás konfliktusai – ezek a témák nagyon erősen jelen vannak a világirodalomban és a kortárs filmekben.

Nézzük meg három dimenzióban:


📚 1. Irodalom – a kettős identitás belső világa

📖 Leila Aboulela – Minaret

Ez a regény egy szudáni muszlim nő története, aki a családi tragédia és politikai fordulat után Londonba kerül. Itt egyszerre tapasztalja meg a teljes szabadságot és a gyökértelenséget.
Lassan, önként fordul vissza az iszlámhoz – nem elnyomásból, hanem belső béke kereséséből.
Ez a regény szembemegy a sztereotípiákkal: azt mutatja meg, hogy a vallás lehet válasz is a modernitás káoszára.


📖 Elif Shafak – A Bastard of Istanbul (Isztambul fattya)

Shafak török író, aki csodálatosan bánik az identitás kérdéseivel.
A könyvben egy amerikai–örmény lány megpróbálja megfejteni a török gyökereit, és szembenézni a történelemmel – a népirtás emlékével, a női sorsokkal, a hagyományos családi titkokkal.

„A múltat nem lehet elfelejteni, ha mindenki más a jelenről hazudik.” – mondja az egyik karakter.
Ez is a kettős identitás pszichológiája: mikor a kultúra nemcsak ruha vagy étel, hanem trauma is.


📖 Khaled Hosseini – Ezeregy tündöklő nap

 

Két afgán nő sorsát követjük a tálib uralom alatt.
Ez a regény megrendítő példa arra, hogyan lehet egy nyomasztó rendszerben is belső méltóságot őrizni.
A női sorsok nemcsak szenvednek – ellenállnak, kapcsolódnak, szeretnek.
Itt is megjelenik a tradicionális és modern női szerepek ütközése – és szintézise.


🎬 2. Film – a vizualitás erejével mutatja meg az identitásválságot

 

🎞️ Persepolis (2007, rendező: Marjane Satrapi)

 

Ez egy zseniális, animációs film, egy iráni lány életéről, aki a forradalom után Bécsbe kerül.
A fekete-fehér képi világ még erősebben érzékelteti a belső kettősséget:
– hívő vagy punk?
– lázadó vagy áldozat?
– perzsa vagy európai?

Ez a film tanítani való: őszinte, kemény, mégis melegséggel teli.
És Marjane figurája sokban hasonlít Lilithre: aki nem hajlik meg, de nem is tud megnyugodni.


🎞️ Mustang (2015, török-francia film, rendező: Deniz Gamze Ergüven)

 

Öt lánytestvér története egy török faluban, akiket lassan elkezdenek „feleséggé nevelni”.
A film egészen letaglózó: a modern vágyak és a hagyományos kényszerek feszülnek egymásnak.
A fiatal lányokban még él a játékosság, a vágy, a szabadság – és épp emiatt válik minden veszélyessé.

Ez nem egyedi történet – hanem kortárs női sorsok ezreinek metaforája.


🎞️ Wadjda (2012, szaúdi film, rendező: Haifaa al-Mansour)

 

Az első szaúd-arábiai nő által rendezett film.
Főszereplője egy kislány, aki biciklit akar venni, de a társadalom szerint ez nem nőnek való.
A film nem hangos, nem drámai – épp a csendessége miatt erőteljes.
Megmutatja, hogyan kezdődik a női öntudat: nem forradalommal, hanem egy egyszerű vággyal a szabadságra.


🧠 3. Művészet, mint gyógyító tükör

 

Azért működik ennyire erősen az irodalom és a film ezekben a témákban, mert:

  • nem ítélkezik, csak megmutat,

  • érzelmi azonosulást vált ki,

  • és lehetővé teszi, hogy a néző/olvasó benn is átélje a kettősség fájdalmát.

Ráadásul a kulturális kettősség nemcsak a muszlim világ problémája. Ugyanúgy megtalálható:

  • kelet-európai fiatalokban, akik nyugatra költöztek,

  • melegekben, akik vallásos közegben nőnek fel,

  • roma értelmiségiekben, akik két világ között mozognak,

  • vagy épp – mint Lilith – olyanokban, akik megérzik a jövőt, de a jelen nem képes még befogadni őket.


 

A te karaktereid egy olyan mikrokozmoszt alkotnak, amelyben nem a származás, vallás vagy kultúra számít, hanem az önazonosság. Ez a valódi összetartó erő. Nem a hitvallás, hanem az, hogy hitelesek maradnak önmagukhoz. És ez olyan, mint egy belső iránytű – ami átvezet minden külső határon, tabun, nyelven, ruhán.

Inna, Lilith lánya, a világ örököse: keresztény, kommunista, zsidó, muszlim és nyugati világ között áll, mégsem szakad szét, hanem összerakja magát ezekből a részekből.
Ahogy a zsidó mítosz Lilithje nem engedelmeskedett Ádámnak, ahogy a keresztény Federico hite nem omlott össze a kommunizmus alatt, ahogy Elisabeth Inna barátnője muszlimként lehet szabad és szeretetteljes – úgy lehet az ő közösségük példa a világnak: hogy a különbözőség nem akadály, hanem szövet.

És ez lehet Inna közösségének üzenete is:

"Nem az a baj, hogy mások vagyunk – hanem ha elfelejtjük, hogy a másik is ember."

 ***

Köszönöm ezt az érdekes témát! :) 

Szocio Guy,

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr118833374

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása