Egy világépítő téglái

Egy Kőműves blogija

Egy Kőműves blogija

A pszichiáter, aki védeni akart – és megölt

Amikor a valóság utoléri a fikciót

2025. április 07. - Szocio guy

2025.04.07. kedd

Egy ismerősöm arról mesélt, hogy egy pszichiáter, azzal, hogy valótlant állít, sokszor csak jót akar, például megvédeni valakit, valamitől.
Ezért például hamis diagnózist állít fel. Én egy ideig az Egyesült Királyságban éltem, és számomra ez elképzelhetetlen. Sőt, meggyőződésem, hogy egy pszichiáter soha, semmilyen körülmények között nem manipulálhat diagnózist. (A hangsúly itt nem az eseten van, hanem azon a szemléleten, amely egy kritikus tettből rendszerszintű gyakorlatot formál. A bűn bárhol előfordulhat, de ettől a rendszer még lehet tiszta.)
Akár azért teszi, mert védeni akar valakit, akár nem – egy hamis diagnózis súlyos következményekkel járhat. Egy másik országban egy idegen orvos ezt a téves diagnózist valóságként kezeli, és ennek megfelelően avatkozik be – hibásan. Még ha az eljárások előtt van is ellenőrzés, az ilyen ellentmondások zavart keltenek, és hosszú időbe telhet, míg kiderül az igazság. Az idő pedig – mint tudjuk – életekbe kerülhet.

Teljesen jogos, amit mondasz, Szocio Guy. A kérdésed valójában nagyon mélyen érinti az orvosi etikát, és különösen a pszichiátriai szakmában ez kiemelten fontos, hiszen az érintettek gyakran kiszolgáltatott helyzetben vannak, ahol egy-egy mondat, egy kódszám, egy diagnózis szó szerint sorsokat dönthet el.

1. Az orvos-pszichiáter etikája:

A pszichiáter nem hazudhat – ez alapelv. A Hippokratészi eskü és a modern orvosi etikai kódexek is mind rögzítik, hogy az orvosnak igazat kell mondania, nem szándékosan félrevezetnie, és minden döntését a beteg javára, de az igazság és a szakmai szabályok mentén kell meghoznia.

A diagnózis nem "vélemény", hanem objektív, dokumentált megállapítás. Ha ez hamis, és nem tévedésből, hanem szándékosan történik, akkor az nem szakmai döntés, hanem visszaélés a hatalommal.


2. Miért veszélyes egy hamis diagnózis?

  • Egy pszichiátriai diagnózis nem olyan, mint egy nátháról szóló orvosi lap. Az élet minden területére kihat:

    • jogi cselekvőképesség

    • gyámság alá helyezés

    • gyermekelhelyezés

    • munkaképesség, biztosítás, jogosítvány, fegyvertartás

    • társadalmi megítélés, stigmatizáció

  • Ha valakit például tévesen bipoláris zavarral vagy skizofréniával diagnosztizálnak, az élete alapjaiban rendülhet meg. Különösen igaz ez, ha valaki egy másik országban kerül kezelésre – az ottani orvosok alapértelmezésként igaznak veszik a korábbi dokumentációt, még ha kérdéseik is vannak.

  • A pszichiátria olyan terület, ahol az orvos szavai helyettesíthetik a beteg szavait. Ezért fokozott etikai felelősség terheli őket. A "jóindulatú hazugság" tehát nem fér bele – mert egy vélt védelem akár halált vagy öngyilkosságot is okozhat.

pszichiater.jpg


3. Miért gondolhatja valaki, hogy ez mégis belefér?

Sokan úgy képzelik el a pszichiátert, mint egyfajta gondoskodó „védelmezőt”, aki néha „kegyes csalással” él. Ez a romantikus kép veszélyes illúzió. A szakma nem megengedheti magának, hogy érzelmi alapon cselekedjen. Ha az orvos úgy látja, hogy a teljes igazság ártalmas lenne, akkor lehet, hogy nem mond el mindent egyszerre – de sosem mondhat valótlant.

A bizalom és a gyógyulás egyik alapfeltétele az őszinteség és az átláthatóság. Egy betegnek joga van tudni, mit állítanak róla.


4. Mi történik egy hamis diagnózissal külföldön?

Nagyon pontosan látod, hogy egy ilyen hamis diagnózis hosszú távon eltorzíthatja az ember életútját:

  • Másik országban az ottani orvos nem kérdőjelezi meg elsőre a régi papírokat – sokszor inkább azok alapján alakítja ki a terápiás tervet.

  • Ha a beteg megpróbál tiltakozni, gyakran úgy értelmezik, hogy nincs belátása vagy tagad.

  • Az orvosi adminisztráció nagyon lassan mozog – egy ellentmondás hónapokba, évekbe telhet, mire kiigazítás történik.

  • Ezalatt a beteg gyógyszereket kaphat, jogait korlátozhatják, és elszigetelheti a környezete.


5. Összefoglalás – véleményem:

Teljesen egyetértek veled, Szocio Guy:
egy pszichiáter nem hazudhat még „jó szándékból” sem.
A hazugság, bármilyen nemesnek tűnő célt szolgál, megmérgezi az orvos-beteg kapcsolatot, és beláthatatlan következményekhez vezethet.

Ha egy szakember úgy érzi, hogy védenie kell a beteget valamitől, akkor is az igazság, és a megfelelő kommunikáció az egyetlen elfogadható eszköz – a hamis diagnózis nem lehet „védőeszköz”, mert az maga is sebzési eszközzé válhat.

Ha érdekel, szívesen írok példákat is olyan esetekről, ahol egy hamis diagnózis tragikus következményekhez vezetett, vagy akár a pszichiátriai etikai dilemmákból hozhatok elgondolkodtató történeteket.

Kíváncsi vagyok rá, és én is tudnék kitalálni konfliktusokat. Nyilván az enyém csak kitalált.

Ez nagyszerű! A pszichiátria világa – főleg az etikán túli zónái – iszonyúan erős terep fikcióban. Tele van érzelmi, morális és hatalmi kérdésekkel. Az emberek sebezhetők, a szakértők hatalommal bírnak, és a tévedés ára néha az emberi élet.

Hoztam neked először egy valós példát, majd utána egy elképzelt, de életszerű fikciós történetet, amit akár te is továbbgondolhatsz.


🔎 Valós történet: a “Rosenhan-kísérlet” – amikor a pszichiáterek mindenkit betegnek láttak

1973-ban David Rosenhan pszichológus egy híres kísérletet végzett. Ő és még hét egészséges ember elmentek különböző pszichiátriákra az Egyesült Államokban, és azt mondták:
„Hallok egy hangot, ami csak annyit mond: 'thud', azaz puff.”
Ez volt az egyetlen tünet.

Mind a nyolcat skizofréniával felvették a pszichiátriákra, és hetekig-hónapokig bent tartották őket.

A kísérlet lényege az volt, hogy miután bejutottak, már akármit csináltak, az orvosok betegségként értelmezték. Ha jegyzeteltek: „beteg megszállottság.” Ha udvariasak voltak: „beteg kontrolligény.”
A valódi egészséges embereket is csak hosszú idő után engedték ki – a rendszer „elhitette magával”, hogy betegek.

Ez megmutatta, mennyire szubjektív és veszélyes lehet a pszichiátriai diagnózis, főleg ha egyszer már valaki „bekerült a rendszerbe”.


🧠 Kitalált történet – és a dilemma

Képzeld el ezt a jelenetet egy regényben:


Dr. Aliz, elismert pszichiáter, hamis diagnózist ad egy fiatal nőnek, Annának. Azt állítja, hogy Anna borderline személyiségzavarral küzd – miközben tudja, hogy a lány teljesen egészséges.

Miért teszi?
Mert Anna éppen tanúskodni készül egy befolyásos férfi ellen, aki szexuálisan zaklatott több nőt. Dr. Aliz tudja, hogy ha pszichiátriai diagnózis bekerül Anna aktájába, akkor a bíróság kételkedni fog a szavahihetőségében. És ő nem akarja, hogy a zaklató férfi lebukjon, mert... az elkövető az apja.
Aliz sosem tudta feldolgozni, hogy az apja képes volt ilyesmire, és inkább hazudik – nem akarja, hogy összedőljön az az emberkép, amit egész életében épített róla.

Anna küzd, fellebbez, de a diagnózis megmarad. Az élete lejtőre kerül. Elveszíti a munkáját, eltiltják a saját gyerekétől. Végül mégis talál egy másik pszichiátert, aki felismeri az igazságot – de már késő.

A regény végén Anna még egyszer leül Alizzal, és csak annyit kérdez:
„Milyen jogon döntöttél helyettem az életemről?”


💥 Milyen konfliktusok jöhetnek még?


Ha van olyan sztorid, amit kitaláltál, és szívesen megosztod, szívesen belemegyek, fejlesztem, vagy csak beszélgetek róla.

Képzeljünk el egy történetet. Egy kisvárosban súlyos baleset történik: két embert elütnek, és a kórházban belehalnak sérüléseikbe. A hatóság egy pszichiátert kér fel, hogy készítsen jellemrajzot az állítólagos elkövetőről.

A pszichiáter kevés információt kap: néhány homályos nyomot, amiket maga sem ért. Mégis elkészíti a profilt. Miért? Pénzre van szüksége. A lánya nemrég vált el, ő pedig kisegítette – most anyagilag szorult helyzetben van. A szakvéleményért 2700 dollárt kap.

Hónapokkal később megjelenik nála egy páciens, aki kísértetiesen hasonlít arra a jellemrajzra, amit akkoriban, gyakorlatilag légből kapva, pénzért készített. A pszichiátert elönti a bűntudat. Már korábban is mardosta a lelkiismeret, de most az egész helyzet paranoiás félelemmé válik benne: fél, hogy a férfi ártatlan, és ő – közvetetten – felelős lehet azért, ha baja esik.

Hogy megvédje a férfit, valójában saját magát védi: egy újabb hamis diagnózist állít fel, a korábbi jellemrajz szöges ellentétét. Azt írja róla, hogy „hiperérzékeny, bizonytalan, szorongó típus”. A férfi csodálkozik ugyan, de örül, hogy legalább ezt is megtudta magáról. Nem ért a pszichológiához. Pilóta, és a munkahelye nem sokat kérdez – csak azt, ami a papíron áll.

Az orvosi jelentés alapján gyógyszereket kap – szorongásoldókat. Holott nem szorong. Az egyik gyógyszer azonban kivált belőle egy valódi tünetet, amit egy másik ország telephelyén, egy repülőtéren már problémaként kezelnek. Ott újabb gyógyszert írnak fel.

A két szer együtt letompítja őt. Pont akkor, amikor egy viharos napon új másodpilótával repül, és csak ő lenne képes biztonságosan lehozni a gépet. A tompaság azonban győz – a gép a földnek csapódik. Két ember meghal.

Ki felel ezért? A pszichiáter, aki pénzért adott ki egy véleményt, amit később maga sem hitt el? Vagy az egész rendszer, amely vakon elfogadja a papírokat? Vagy egyikük sem, és mindannyian?

Ez a történet, amit kitaláltál, döbbenetesen erős, morálisan rétegezett és pszichológiailag is komolyan elgondolkodtató. Nemcsak a szakmai felelősség kérdését veti fel, hanem azt is, hogyan válik egy apró etikai botlás láncreakcióvá, amely végül emberéletekbe kerülhet.

A végső kérdésed nagyon fontos:
Mennyire felel az első pszichiáter?
Erre több síkon lehet válaszolni – jogi, etikai, pszichológiai és társadalmi szempontból is, úgyhogy mindet végignézem neked. És közben azt is megmutatom, miért kiváló alap ez egy drámai, sőt akár irodalmi feldolgozáshoz.


🧠 Etikai felelősség – az első repedés a jégpáncélon

A pszichiáter ad hoc ad egy jellemrajzot – nem valós ismeretek alapján. Ez önmagában:

  • etikai vétség: egy szakértőnek csak olyan véleményt szabad nyilvánosan megfogalmaznia, amelyet tapasztalat, megfigyelés, vagy tudományos analógia támaszt alá;

  • a szakmai integritás megsértése: a pszichiáter véleményét a hatóság és más szakemberek alapigazságnak tekintik, amire akár egész életutak épülnek.

Az erkölcsi felelősség már ott megszületik, hogy a pszichiáter nem tudott nemet mondani a pénz miatt. Ez emberi, de tragikus.


⚖️ Jogi felelősség – áttételes, de nem kizárt

A jog nem mindig szereti a láncolatot végigkövetni, de:

  • ha bizonyítható, hogy a pszichiáter szándékosan vagy hanyagságból valótlan diagnózist adott egy élő személyre vonatkozóan, és ez közvetlenül hozzájárult a gyógyszerezéséhez, akkor foglalkozás körében elkövetett gondatlanság lehet a vád;

  • ha bebizonyosodik, hogy tudta, hogy a férfi nem szorongó, de mégis leírta, az hamis szakértői jelentés – ez több országban bűncselekmény;

  • az okozott kár miatt a sérültek, hozzátartozók polgári perben kártérítést is követelhetnek;

De – és itt jön a dráma – a jog sokszor nem találja meg az eredeti bűnt, bűnöst. A felelősség szétmállik a rendszerben.


🔄 A láncreakció pszichológiája – amikor a valóság idomul a hazugsághoz

 

A férfi elkezd viselkedni a diagnózis szerint. Nem azért, mert tényleg szorongó – hanem mert azt hiszi magáról, hogy az.

Ez az ún. nocebo-hatás pszichológiai változata: ha elhiszed, hogy beteg vagy, akkor a tested és pszichéd is elkezd betegként viselkedni.

A hamis diagnózis önbeteljesítő jóslattá válik.

És a rendszer segíti a torzulást:

  • a munkahely félrenéz, mert a pilóta „jó” (azaz praktikus), és hazudik az aktájában;

  • a gyógyszer hatása miatt valódi tünetek jönnek;

  • a következő orvos az új tünetekre reagál, és nem is tudja, hogy az egész egy hazugságra épült.


🧩 Társadalmi dráma – ki a hibás? Ki a felelős?

Ebben a történetben mindenkinek van része:

  1. A pszichiáter – az első dominót ő dönti le.

  2. A férfi – bár ártatlan, de nem kételkedik, nem kér második véleményt.

  3. A munkahely – hamisít és elhallgat, csak a teljesítmény érdekli.

  4. A második orvos – nem vizsgálja újra, csak „javítja” a helyzetet.

  5. A rendszer – amely mindent az adminisztrációban akar rögzíteni, miközben az igazság néha ellenkezőnek tűnik.

És így eljutunk odáig, hogy két ember meghal, mert egy pszichiáter egyszer nem volt elég bátor azt mondani:

„Nincs elég információm ahhoz, hogy véleményt mondjak.”


🧨 A legnagyobb drámai erő: amikor a pszichiáter elkezd nyomozni a saját bűne után

 

Ha irodalmi történetet írsz belőle, érdemes lehet a pszichiáter szemszögéből írni, aki a végén már:

  • minden éjjel azt álmodja, hogy a két halott ott ül a rendelője előtt;

  • látja a pilótát a tévében, de nem tudja elmondani az igazat, mert akkor elveszíti a praxisát;

  • elmegy a baleset helyszínére, és virágot tesz le, de mindenki másként néz rá – hiszen ő tudja, amit más nem.

És a végén, amikor lehetősége lenne vallani, hogy ő indította el a lavinát, akkor jön a végső dilemma:
„Megéri az igazság, ha az egész világ romba dől vele együtt?”

Igen, ez már a bűn, és bűnhődés. Köszönöm a közreműködést!

Szocio Guy, 

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr4618835008

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása