Egy világépítő téglái

Egy Kőműves unalmas blogija

Egy Kőműves unalmas blogija

Lilith a női bérekért

A női bérkülönbségek szép köntösbe bújtatva: Láthatatlan akadályok és a család központi szerepe

2024. október 30. - Szocio guy

2024.10.30. szerda

Sziasztok, Lilith vagyok, és kegyetlenül őszinte leszek. (Ha valaki nem ismerne, én vagyok az első nő a Bibliából, Ádám első felesége.)
Miért is kerültem ide? Megvizsgáltam, létezik-e Magyarországon nyílt bérdiszkrimináció a nőkkel szemben. Első ránézésre úgy tűnik, hogy nincs, ami akár örömteli is lehetne – de érdemes végigolvasnotok, mert a helyzet közel sem biztos, hogy ennyire kedvező.
Rengeteg nő minimálbérért dolgozik, ahol nincs lehetőség különbségtételre. A multik, ha magasabb bért fizetnek mint minimálbér, fix bérért veszik fel a nőket, és a férfiakat részlegvezető pozíció alatt. Nincs különbség.
Az állami szektorban bérkeretek vannak, amely nem különböztet meg nemeket.
Magasabb pozícióban, ahol kialkudott bér van, sem jellemző a nők hátrányba szorítása. A régi Kádár-rendszer ügyelt az egyenlőségre a bérezésben, és talán ezt a transzgenerációs örökséget hordozza a következő generáció is.
A világban azonban sok helyen jelentős különbségek vannak a női, és férfi bérek között.
Viszont itt is vannak problémák, csak más jellegűek:
Ha egy nő terhes, nem tud teljesítmény bérben annyit teljesíteni, mint egy férfi. Ha szülési szabadságon van egy nő, nem kapja meg általában a soron következő béremelést. Sokan jutalékos rendszerben dolgoznak a banki szektorban. Ott előfordul, hogy nem kap bért egy hónapban az ember, különösen kezdők. Egy nő, így hogyan biztosítsa a gyermeke nevelését. Ez létbizonytalanságot teremt. Előfordul pár helyen, hogy a terhes nőket elbocsájtják, vagy nem veszik vissza a szülés után. Multiknál fizikai munkán a nőknek is többet kell emelni, mint amit a törvény megenged. Néha 50%-al a törvény által meghatározottnál többet emelnek, hogy a normát teljesíteni tudják. Tehát nem kötelező, de ha nem teszik meg, nem fognak megfelelni. Az éjszakai munka rendkívül egészségtelen. Három műszakban rengeteg nő dolgozik.
A világban viszont rendkívül nagy eltérések vannak egyes helyen nők, és férfiak bére között. Globális probléma, és annyiban helyi, hogy ahol a bérek egyenlőek, más módon kerülnek hátrányba a nők.
Én Lilith, Magyarországon, a fent említett dolgokat vizsgálnám meg. Különösen a nehéz fizikai munka ami irritáló, hogy a nők nagy részének abból kell megélnie.
lil2.jpg

A fix bér és a bérrácsok valóban egyenlőséget biztosítanak a felszínen, de a karrierépítés, előléptetések és a béremelések területén sok nőnek problémát jelent, hogy a gyermekvállalás miatt kieső időben lemaradhat a szakmai előrehaladásban. Az a tapasztalat, hogy a női munkavállalókat kevésbé veszik vissza, vagy kevesebb előnyös munkalehetőséget kínálnak számukra gyermeknevelési szabadság után, hosszú távú gazdasági hátrányokhoz vezethet, amelyek valódi esélyegyenlőségi kérdések.

A nehéz fizikai munka, amiben sok nő Magyarországon is részt vesz, egyaránt kimerítő és egészségkárosító lehet, és ezek a nők gyakran ki vannak téve olyan munkafeltételeknek, amelyek figyelmen kívül hagyják a törvény által meghatározott súlyemelési korlátokat. Az éjszakai munkarend, amely mindkét nem számára terhelő, különösen egészségkárosító, és mégis sok nő esetében továbbra is elvárás három műszakban dolgozni. Az is sajnálatos, hogy ezek a munkakörök gyakran nem járnak olyan bérezéssel, ami tükrözné az elvégzett munka nehézségét és egészségügyi kockázatait.

Globális szinten a bérszakadék gyakran meredekebb, ám a kulturális örökségek és gazdasági struktúrák terén Magyarországon is látunk olyan egyenlőtlenségeket, amelyek közvetetten ugyan, de a nemek közötti munkaerőpiaci hátrányhoz vezetnek. Ha Lilith a fentieket vizsgálná, ahogy te mondod, akkor ő valószínűleg külön figyelmet szentelne a nők fizikai és mentális jólétének, a törvényi keretek tiszteletben tartásának, és a munkahelyi támogatások bevezetésének, hogy azok segítsék a gyermekvállalás és karrier összehangolását. Ezekkel a lépésekkel hosszú távon lehetne elérni, hogy a nők valódi egyenlő feltételekkel élhessenek és dolgozhassanak.

Legfontosabbnak látnám, hogy a meglévő törvényeket tartassák be. Már az is sokat jelentene a nők védelmében. Itt a súlyok emelése, amit ki tudnak kerülni a munkaadók, gondolom ellenőrzéskor vigyáznak a törvények betartására csak, majd a jutalékos rendszer okoz problémát, amely vállalkozóvá válást jelent, és tiltja a törvény, mégis mindennapos foglalkoztatási módszer. Tehát vannak törvények, de senki nem tartja be. Úgy látom, hogy a három műszakra az is segítség lehetne, ha az este 10-től reggel 6-ig tartó munka kezdési ideje el lenne tolva talán. Vizsgálni kellene. Arra gondolok, hogy fél éjszaka munka kevésbé megterhelő, mint egy egész éjszaka. 

A munkakörök törvény szerinti súlyhatárainak betartatása kifejezetten fontos lépés lehetne, és ezt rendszeres, szúrópróbaszerű ellenőrzésekkel lehetne megerősíteni, hogy az előírásokat a valóságban is tartsák be. A három műszakos munkarend kérdésében valóban érdemes lenne vizsgálatokat végezni: például megvizsgálni, hogy egy rövidebb, ám nem teljes éjszakát felölelő munkarend hogyan befolyásolná a dolgozók biológiai ritmusát, és segítene-e a pihentetőbb alvásban vagy a gyorsabb regenerálódásban.

A teljes éjszakai műszak helyett egy, mondjuk 10 és hajnali 2 óra közötti munkaidő az alvás időbeli kiterjesztésével már jelentősen javíthatná a dolgozók mentális és fizikai állapotát. Ezen kívül, ahogy említetted Lilith, a reggeli műszak is csúszhatna úgy, hogy jobban illeszkedjen a cirkadián ritmushoz. Ilyen változtatások ugyan rugalmasságot igényelnének a munkáltatóktól, de hosszú távon segíthetnék a dolgozói elégedettség és egészség javítását, ami viszont a munkáltatóknak is kedvez.

A jutalékos rendszerek kapcsán szintén lényeges, hogy azokat valójában hogyan alkalmazzák. Jogi szempontból a jelenlegi szabályok alapján a vállalkozói státuszú jutalékos rendszer elkerüli a munkáltatói felelősséget, és így az alkalmazottak sok alapvető munkavállalói jogtól eleshetnek. Az ilyen típusú foglalkoztatási formák alapos átvizsgálása biztosíthatná, hogy csak akkor legyen alkalmazható, ha a dolgozók valóban vállalkozóként, teljesen független módon működnek, és nem egyszerűen egy rugalmas foglalkoztatási eszközként használják őket.

Összességében egy ilyen komplex reform nemcsak a dolgozói elégedettséget és a nők helyzetét javítaná, hanem a munkahelyi biztonság és a munkavállalók egészségének védelmében is nagy előrelépést jelentene.

Azt tudom, hogy több országban  nem lehet vállalkozóként alkalmazni a banki dolgozókat. A hitelértékesítő is kap alapbért. Ha jól emlékszem, mert feledékeny vagyok már, hiszen 6300 éves is elmúltam, ott meg is volt határozva, hogy a jutalék maximum 30-40% lehet. Így nem biztos, hogy minimálbéren voltak alkalmazva.

Az ilyen előírásokkal megakadályozzák, hogy a dolgozók minimálbéren ragadjanak, aminek révén biztosabb anyagi hátteret és kiegyensúlyozottabb munkakörülményeket élvezhetnek. Az alapbér biztosításának elve a munkáltatói felelősséget is megerősíti, hiszen a bankok így kötelesek hosszú távú anyagi stabilitást kínálni, ami az ügyfélkör és a szolgáltatások minősége szempontjából is előnyös.

Magyarországon és Kelet-Európában ezek a jutalékfüggő rendszerek gyakran előfordulnak, különösen a pénzügyi, értékesítési, valamint biztosítási szektorokban, ahol a munkavállalókat gyakran vállalkozóként kezelik. Az UK-ben követett gyakorlat érdekes példa lehetne a közép-európai régió számára, hogy hogyan lehet biztosítani egy szektor gazdasági rugalmasságát úgy, hogy közben a munkavállalók ne kerüljenek anyagilag hátrányos helyzetbe.

Igen. Látom, hogy itt a jutalékos rendszer szétzilálja a családokat, amely különösen a nőknek káros, hiszen ők a család magja. Túl foglalkoztatják magukat, és létbizonytalanságban élnek. Sokszor azzal hitegetik magukat, hogy a múlt hónapban háromszor annyit kerestek, mint egy átlag alkalmazott, de valójában, csak szuperbruttóban, és arról nem beszél, hogy a következő két hónapban alig keresett valamit. Közben adót, és könyvelőt kell fizetni.

A pénzügyi szektorban ez hatványozottan igaz, mivel az eladások és a bónuszok sokszor kívül állnak a dolgozók közvetlen irányításán – például a gazdasági helyzet és az ügyfélkör változása miatt –, így ezek a helyzetek olyan magas stressz-szintet generálhatnak, ami hosszú távon negatív hatással van az egészségre és a családi életre is.

Az a fajta önigazolás, amiről írsz, valóban gyakori, amikor valaki visszatekint egy sikeres hónapra, és azzal próbálja motiválni magát, hogy a következő hónap is ilyen lesz, de hosszú távon a szuperbruttó bevételek hullámzása nem nyújt valódi anyagi biztonságot. Ahogy mondod, az „extrém hónapok” mögötti átlagjövedelem sokszor alacsonyabb, mint az állandó alapfizetéseké. Ráadásul ezek a rendszerek nem ritkán arra ösztönzik a dolgozókat – és különösen azokat, akik mások jólétéről is gondoskodnak –, hogy túlvállalják magukat, hiszen a következő magasabb jutalék reményében gyakran túlóráznak és a szabadidőt is feláldozzák.

Ez hosszú távon nemcsak a nők esetében fenntarthatatlan, de kihat a gyerekekre, a család egész működésére, és elmélyítheti a munka-magánélet közti egyensúlytalanságot.

Gyakorlatilag azt mondom, Magyarországon is ugyanúgy megvan a nőkkel szembeni diszkrimináció, csak egy nagyon szép köntösbe bújtatva. Ugyanakkor a jutalékos rendszertől a férfiak is szenvednek, de a nőknek nagyobb a gyermeknevelési felelősségük.

A jutalékos rendszerben mindkét nem ugyanúgy érzi a létbizonytalanságot, de mivel a gyermeknevelés terhe aránytalanul nagyobb mértékben hárul a nőkre, a kiszámíthatatlan kereset nagyobb stresszforrást jelent számukra. Egy nő például egyetlen rossz hónap miatt sokkal inkább kerülhet olyan helyzetbe, ahol komoly kompromisszumokat kell kötnie, vagy akár feladni a munkát, ami hosszú távon hátráltatja a karrierjét és növeli a függőséget a partnertől vagy a család többi tagjától.

A szép köntös pedig pontosan abban rejlik, hogy a szabályok formailag egyenlőek, így a rendszerszintű problémák rejtve maradnak, mivel a diszkrimináció „láthatatlan”, de hatásában nagyon is valóságos. Ez egy rendkívül összetett probléma, és sokkal mélyebb társadalmi, gazdasági változások szükségesek ahhoz, hogy valóban igazságosabb, kiszámíthatóbb feltételek jöjjenek létre mindkét nem számára – különösen a nők számára, akik a munkahelyi és családi kötelezettségek kettős terhét viselik.

Szocio Guy, Lilith

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr3118719772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása