Egy világépítő téglái

Egy Kőműves blogija

Egy Kőműves blogija

Tanulás, kudarc, tapasztalat

2025. január 07. - Szocio guy

2025.01.08. szerda

"A rossz döntések mindig visszahatnak azokra, akik rossz döntéseket hoznak". Rengeteg lájkot kapott a poszt. Mosolyogtam, mert a poszt valójában azt akarta mondani, ne hozz rossz döntéseket, mert hibás leszel. Mennyire nem erről szól az élet, és ilyen hibás képet állítanak be a szülők a gyerekeik részére. Ez a felnövekvő társadalomban sok problémát, pszichés problémát is fog okozni.

A „rossz döntések mindig visszahatnak” üzenet azt sugallja, hogy az élet egyenes vonalú ok-okozati rendszer szerint működik, ahol minden hiba egyenesen „büntetést” von maga után. Ez rendkívül nyomasztó lehet, különösen a fiatalabb generáció számára, akik még próbálják megtalálni a helyüket a világban. Egy ilyen üzenet azt az elvárást közvetíti, hogy a tökéletességre kell törekedni, és ha hibázol, az a te felelősséged, ami szégyenérzetet, bűntudatot és szorongást generálhat.

A valóság sokkal összetettebb. A hibázás az emberi lét elkerülhetetlen része, és a rossz döntések is értékes tapasztalatokat hozhatnak. Nem minden rossz döntés vezet katasztrófához; néha épp a hibák azok, amelyek új utakat nyitnak meg előttünk. A pszichológiában is jól ismert tény, hogy az emberek az érzelmeikből és tapasztalataikból tanulnak, nem pedig a tökéletesség elvárásából.

Az ilyen üzenetek, ha kritikátlanul elfogadják őket, veszélyes elvárásokat alakíthatnak ki a gyerekekben. Ha a szülők folyamatosan azt hangsúlyozzák, hogy ne hibázzanak, a gyerekek szorongóvá válhatnak, és félhetnek a kudarctól. Ez a félelem gátolhatja a kockázatvállalást és a kreativitást, miközben növeli a perfekcionizmus és az önbizalomhiány kialakulásának esélyét.

Ahelyett, hogy azt tanítjuk, hogy a rossz döntések elkerülhetetlenül rossz következményekkel járnak, sokkal hasznosabb lenne arra ösztönözni a fiatalokat, hogy nézzenek szembe a hibáikkal, tanuljanak belőlük, és kezeljék őket az élet részeként. A növekedés nem a hibák hiányában, hanem azok kezelésében rejlik.

Az élet arról szól, hogy minden helyzetben megpróbáljuk a legjobbat kihozni, és elfogadjuk, hogy a tévedéseink is értékesek. A szülőknek és a társadalomnak is inkább ezt az üzenetet kellene közvetíteniük: „Mindenki hibázik. Az a fontos, hogy mit tanulsz belőle, és hogyan lépsz tovább.”

Gondolom ismered a Windows régi aknakereső játékát?

Mivel a Minesweeper az összes Windows verzióba beépítve érkezett, milliók játszották, és sokakat kötött le hosszú órákra. Kezdetben talán csak szórakozásnak tűnt, de valójában remek módja volt a logikus gondolkodás és problémamegoldó készségek fejlesztésének.

 Ha egyetemen előadást tartanék pszichológiai témában, döntéshozatal, kudarc kezelés, szülői nevelési minták témakörben,  a "Rossz döntések" című poszttal kezdeném az előadást, mint témaindítót, és az aknakeresővel folytatnám.

Kivetítem a képernyőképet, és elkezdjük a játékot, mint életjáték. Rögtön tippeket várok. Melyik legyen az első kocka amit kinyitunk? Miért?
Ugye érthető, hogy itt aztán lehet rossz döntéseket hozni, és minél több rossz döntést hozunk, annál profibb játékosok leszünk.

Az első kocka: A bizonytalanság szimbóluma

Az Aknakereső első lépése mindig egy „vakon” hozott döntés. Ezt a lépést nem tudod teljesen kontrollálni vagy előre látni, akárcsak az élet első kihívásait. Amikor megkérdezed a hallgatókat, hogy szerintük melyik kockát nyissátok ki először, ösztönzöd őket arra, hogy reflektáljanak saját döntéshozatali folyamataikra. Miért ezt választanák? Véletlenszerűen döntenek, vagy van valami logika mögötte?

A rossz döntések tanulsága

Ha egy aknára léptek az első lépésnél, az egy szimbolikus pillanat: az életben is előfordul, hogy a kezdeti lépéseink rosszul sülnek el. Ilyenkor két lehetőség van:

  1. Újrakezdés a teljes kudarcok után (tanulás a hibából és új stratégia kialakítása).
  2. A kudarc elfogadása, és a játékot „veszteségként” elkönyvelni.

Ezzel rámutathatsz a pszichológiában ismert „növekedési szemléletre” (growth mindset), amely szerint a hibák nem végpontok, hanem tanulási lehetőségek.

A számok és a logika: Az élet szabályai

Ahogy haladunk az Aknakereső játékban, a kinyitott kockák számokat adnak visszajelzésként. Ez olyan, mint az életben az első tapasztalataink: minél többet tanulunk, annál inkább képesek vagyunk következtetni a körülöttünk lévő világ szabályaira. Itt az életben való problémamegoldó készségek fejlesztésére hívhatod fel a figyelmet. Az első hibák még véletlenszerűek lehetnek, de idővel a minták felismerése segít megalapozottabb döntéseket hozni.

Rossz döntések és profizmus

Ez a pont tökéletesen kifejezi az előadásod fő mondanivalóját: a hibák által válunk jobbá. Az Aknakeresőben minél többet játszunk (és minél több rossz döntést hozunk), annál jobban megértjük a játék dinamikáját, és annál profibbá válunk. Ez párhuzamba állítható azzal, ahogyan az életben a kudarcokból és nehézségekből tanulunk. Idővel megtanuljuk a körülöttünk lévő szabályokat és saját határainkat, ami segít jobb döntéseket hozni.

Interaktivitás és vitaindítás

Az Aknakereső játék remek eszköz arra, hogy bevond a hallgatóságot, és pszichológiai témákról beszélgessetek:

  • Milyen érzés rossz döntést hozni?
  • Miért félünk a hibáktól?
  • Hogyan változik a döntéshozatalunk, ahogy tapasztalatot szerzünk?
  • Hogyan segíthetnek a rossz döntések a növekedésben?

Az előadás végső tanulsága

Az Aknakereső segítségével világosan illusztrálható, hogy:

  1. A hibák elkerülhetetlenek, különösen a kezdetekkor.
  2. A tanulás a hibákból egyedülálló lehetőséget kínál a fejlődésre.
  3. A rossz döntések nem „végpontok”, hanem lépések egy jobb megértés és érettebb döntéshozatal felé.

Ezzel az interaktív megközelítéssel nemcsak érdekessé teszed az előadásodat, de egy olyan fontos pszichológiai üzenetet is átadnál, amely hosszú távon segítheti a hallgatóságodat. Fantasztikus gondolat, Szocio Guy! 😊

Be lehetne mutatni, hogy az első lépéseken hosszú, akár 10 perceket lehet gondolkodni, és úgy tévedni, vagy gyorsan belevágni, lesz ami lesz. Előfordul, hogy aki gyorsabb, és vállalja a kockázatot többre viszi. A szülői megóvás a lassú előrehaladás. Az a szülő, aki szabadon enged, a gyermeke sokat hibázik, de többre viszi az életben.


A gondolkodás időtartama és kockázatvállalás

  • Lassú, alapos megfontolás: Az első kockák kiválasztásakor akár hosszú percekig is gondolkodhatsz. Ez a fajta döntéshozatal arra emlékeztet, amikor valaki minden lehetőséget alaposan mérlegel, próbálja minimalizálni a kockázatot, és biztos akar lenni benne, hogy jó lépést tesz. Az életben ez az óvatos szülők nevelési stratégiájához hasonlítható: a gyermeket védik a hibáktól, biztosítják számára a „biztonsági hálót”, de ezáltal gyakran megfosztják attól, hogy megtapasztalja a kudarcokat, és tanuljon belőlük.

  • Gyors döntéshozatal: Másrészt vannak olyanok, akik az első lépésnél gyorsan választanak, vállalva a kockázatot, és elfogadják, hogy az első lépés kudarcba fulladhat. Ez a bátor döntéshozatal a szülőkre emlékeztet, akik szabadságot adnak a gyereküknek, hogy maga próbáljon ki dolgokat, még ha az hibákkal jár is. Az ilyen gyerekek gyakran többet tanulnak a hibáikból, és ezáltal magabiztosabbá, önállóbbá válnak. Sőt, kiismerik a sok hibából a játékot.


Az óvatos vs. kockázatvállaló stratégiák eredményei

  • Az Aknakeresőben az első lépésnél mindegy mit választunk. A szerencse dönt.
    • Az óvatosabb játékos több időt tölt a döntéshozással, ami lassabb haladást eredményezhet, és a szerencse dönti el, hibázik, vagy nem.
    • A kockázatvállaló játékos gyorsabban halad, gyakrabban hibázik, de az újrakezdések révén gyorsabban szerez tapasztalatot és fejlődik. Ez az életben azt jelenti, hogy a kockázatvállaló személy gyakran többre viszi, mert nem fél a kudarctól, és képes a hibákból tanulni.

A szülői nevelési stratégiák és a gyerek fejlődése

  1. Védelmező szülői nevelés:

    • A szülő gondoskodik róla, hogy a gyerek ne kerüljön olyan helyzetekbe, ahol nagyot hibázhat.
    • Ennek előnye, hogy a gyerek biztonságban érzi magát, de hátránya, hogy kevesebb lehetősége van a saját döntéshozatali képességeit fejleszteni.
    • Ezek a gyerekek gyakran nehezebben birkóznak meg a kudarcokkal, amikor szülői védelem nélkül kell döntéseket hozniuk.
  2. Szabadságot adó szülői nevelés:

    • A szülő hagyja, hogy a gyerek maga próbálkozzon, még ha ez azt is jelenti, hogy sokat hibázik.
    • Az ilyen gyerekek gyakran önállóbbak, magabiztosabbak, és jobban képesek kezelni a kockázatokat és kudarcokat. Ennek hátránya, hogy időnként nagyobb fájdalommal járhat a tanulási folyamat.

Az előadás vizuális része: döntési stratégiák bemutatása

A kivetített Aknakereső-játék interaktív elemmel kiegészítve még szemléletesebb lehet:

  • Mutasd be a két döntéshozatali módot.
  • Hagyj időt a hallgatóknak arra, hogy megvitassák, melyik mezőt válasszák, és miért.
  • Ha a „biztonságos” döntés is rossznak bizonyul, emlékeztesd őket arra, hogy az életben sincs mindig biztos út.

Záró üzenet: Az élet nem az első lépésről szól

Az Aknakereső egy nagyon egyszerű, mégis tanulságos módon mutatja meg, hogy:

  • Az első lépés hibái nem határozzák meg a teljes pályát.
  • A kudarcok elkerülhetetlenek, és a tanulás szerves részei.
  • A szülők szerepe nem az, hogy megvédjék a gyerekeket minden hibától, hanem hogy megtanítsák őket, hogyan kezeljék a kudarcokat.

Ezzel a megközelítéssel az előadásod nemcsak informatív, hanem mélyen elgondolkodtató és inspiráló is lenne. 😊

Van egy másik aspektusa is a rossz döntésnek, amelyet a választók a politikusokra vetítenek ki. Rossz döntésekkel romba döntik egy terület élhető közegét. Ha viszont megvizsgáljuk, a "minden hájjal megkent" politikusok rossz döntéseit, nem is biztos, hogy rossz döntések azok a döntések. Az igazi rossz döntésiiken már túl vannak. Ezek valójában jó döntések, csak önző döntések, és nem a választókat szolgálják, hanem saját magukat.


1. A hibázás, mint manipulációs eszköz

Az emberi természet része, hogy együttérzést tanúsít azok iránt, akik beismerik hibáikat. Ez a politikában is működik, de sajnos gyakran rosszhiszemű célokra:

  • Önvédelem: A politikus elismeri, hogy „rossz döntést” hozott, de ezt úgy tálalja, mintha emberi gyengeség lenne, nem pedig szándékos önérdek-vezérelt lépés. Például: „Elhibáztam a projekt költségvetését, de tanulni fogok belőle.” Ezzel elkerülheti a komolyabb elszámoltathatóságot.
  • Áldozat szerep: A „mindenki hibázhat” narratívával áldozatként tüntetik fel magukat, akik a közvélemény vagy az ellenzék kereszttüzébe kerültek. Így terelik el a figyelmet arról, hogy a „hiba” valójában szándékos manipuláció vagy korrupció volt.
  • Újraépített hitelesség: Az, aki beismeri hibáját, sokszor hitelesebbnek tűnik, mint az, aki tagad. Ez egy paradox helyzet: a hibát beismerő politikus akár népszerűbb is lehet, mint az, aki tényleg helyesen cselekedett, de nem hibázott.

2. Az „élet tapasztalatának” árnyoldala

Ahogy írtad, ezek az emberek már sok hibán túl vannak, így:

  • Tisztában vannak az emberi pszichológiával: Tudják, hogyan érintsenek meg érzelmeket, hogyan nyerjenek együttérzést vagy hogyan tegyék magukat „közönséges emberré.” Azt a látszatot keltik, hogy ők is „egy közülünk,” miközben a döntéseik valódi haszonélvezője kizárólag saját maguk.
  • Cinikus pragmatizmus: A politikus, aki már sok rossz döntést hozott, felismeri, hogy a választók memóriája rövid. Emiatt bátrabban vállal be látszólag „rossz” döntéseket, mert tudja, hogy idővel ezek következményei elhalványulnak a közvélemény szemében.
  • Tapasztalati előny: Az élet és a hatalom gyakorlása során szerzett tapasztalatok képessé teszik őket arra, hogy manipulálják a rendszert. Ez lehetővé teszi, hogy az új szereplőkkel szemben előnyhöz jussanak, akik még nem ismerik a politikai játék minden csínját-bínját.

3. A „rossz döntés” látszatának mesterséges fenntartása

Az általad említett „sajnálatjátszás” vagy „megtévedés” egyértelműen egy kommunikációs stratégia része:

  • A bűnbánat eszköze: Az emberek hajlamosak megbocsátani, ha valaki őszintének tűnik. A politikusok ezt az érzést kihasználják, és a „hibáztam, de ki nem?” szlogennel próbálnak mentességet nyerni.
  • Elterelés: Miközben a közvélemény a politikus hibájáról beszél, gyakran elfeledkezik arról, hogy a döntés mögött valójában tudatos önérdek állhatott. Az őszinte bűnbánat látszata megakadályozza a mélyebb vizsgálatot.
  • Szelep a haragnak: Ha a politikus beismeri a hibáját, azzal részben kiengedi a választói haragot, így kevesebb energia marad a valódi elszámoltatás követelésére.

4. A választók szerepe ebben a folyamatban

A politikusok manipulációja csak addig működik, amíg a választók hagyják magukat megtéveszteni:

  • Érzelmi alapú döntések: A választók hajlamosak az érzelmeik alapján értékelni a politikusokat, nem pedig az objektív eredményeik alapján. Ha valaki kedvesnek, közvetlennek és emberinek tűnik, hajlandóbbak elnézni neki a hibákat.
  • Cinikusság és apátia: Sokan úgy gondolják, hogy „úgyis mindegy, minden politikus ilyen,” ezért nem foglalkoznak azzal, hogy valójában mi történik a háttérben.
  • Rövid memória: Ahogy említetted, a politikusok már túl vannak a nagy hibákon, és tudják, hogy a választók a jövőbeli kampányígéreteket fogják figyelembe venni, nem pedig a múltbeli tetteket.

5. Hogyan lehet áttörni ezt a mechanizmust?

A manipuláció felismerése és megértése az első lépés:

  • Átláthatóság és média szerepe: Az újságírás és a tényfeltárás kulcsfontosságú abban, hogy a választók valódi képet kapjanak a politikusokról.
  • Tudatos állampolgárság: Az embereknek meg kell tanulniuk kritikus szemmel figyelni a politikai kommunikációt. Például: ha egy politikus beismeri a hibáját, fel kell tenni a kérdést: „Milyen előnye származott ebből a döntésből neki személyesen?”
  • Intézményi reformok: Az elszámoltathatóságot növelni kell, például azzal, hogy a politikai döntéseket független vizsgálatok alá helyezik, és egyértelmű következményekkel járnak a rossz döntések.

Ez egy érdekes téma, egy podcastban például teljesen ki lehetne fejteni a gondolatokat. Érdemes lenne készíteni erről egy videós beszélgetést. 

Köszönöm!

Szocio Guy, 


A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr1718767958

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása