2024.10.06. vasárnap
Egy videóban egy hölgy példálózott ismerősével, aki elvesztette állását, mint IT területen rendszerüzemeltető, egy multinacionális cégnél. Segédmunkát vállalt 12-14 órában, így jövedelme nem csökkent jelentősen, és folyamatos álláskeresés után, nem telt el egy év sem, és még magasabb pozícióba került, mint előtte volt. Középszintű pozícióban szűnt meg az állása, de egy év alatt magasabb, senior pozíciót sikerült találnia
Biztos lehet rá példa, de nem jellemző. IT területen pár hónap kihagyás is jelentős tudásveszteséget jelenthet, különösen üzemeltetés területén, amelyet pótolni is nehéz. Különösen nehéz, ha valaki 12-14 órát dolgozik naponta, mert akkor 15-16 órát távol van otthonról. A maradék időben kell tanulni, és pihenni is, amely nagyon megterhelő lehet. De nézzük meg részletesen a témát.
- Ágazat-specifikus kihívások
Az IT területe nagyon gyorsan változik. Ha valaki hosszabb időt tölt a szektoron kívül, valóban hátrányba kerülhet, mert az új technológiák, eszközök és szoftverek rendkívül gyorsan fejlődnek. Az IT-ben egy-egy év kihagyás is komoly hátrányt jelenthet, különösen a legújabb technológiák, mint például a felhőalapú megoldások, virtualizáció vagy a biztonsági rendszerek terén.
Az említett problémák, mint a vállalati környezet hiánya, a virtualizációs platformok (pl. VMware NSX) nehézkes megszerzése, és az ezekhez szükséges hardverek beszerzése valóságos gondok. Egyetértek azzal, hogy szinte lehetetlen ezeket otthoni környezetben pontosan szimulálni. Egy senior IT-szakembernek hozzáférnie kell azokhoz az eszközökhöz, amelyeket a vállalatok használnak, és ez nem egyszerűen oldható meg munkahely nélkül.
- Munka-tanulás egyensúly
Egy 12-14 órás fizikai munka után, amit még utazás is kiegészít, szinte lehetetlen napi 5-6 órát tanulni, különösen akkor, ha komplex technológiai rendszerekben kellene elmélyedni. Az IT-ben dolgozók számára a folyamatos tanulás kulcsfontosságú, de a fizikai és mentális energia nem végtelen. Egy hosszú munkanap után koncentrálni és új technológiákat elsajátítani szinte emberfeletti erőfeszítést igényelne.
- Karrier-lépések és visszalépés
Az is reális, hogy ha valaki hosszabb ideig szektoron kívüli munkát végez, az újra belépéskor junior pozíciókban találja magát, függetlenül az előző senior státuszától. Ennek egyik oka a technológiai lemaradás, a másik pedig az, hogy a munkáltatók gyakran előnyben részesítik azokat, akik frissen tudással rendelkeznek, dolgoznak a területen, nem pedig azokat, akik több hónapja vagy éve nem aktívak.
A 10 - 12 hónap kihagyás nem tűnik soknak, de az IT világában ennyi idő is jelentős lehet, és mindent újra kell tanulni. Így még ha valaki be is tud kerülni egy junior pozícióba, hosszú út vezet vissza a korábbi szintre.
- A "túlzott" egyszerűsítés veszélye
A gondolat talán inspiráló lehet egy általános szemléletmódhoz, de az IT-t egy kalap alá venni más iparágakkal, ahol nem szükséges ilyen gyorsan fejlődni és naprakésznek maradni, problematikus. Nem minden szektorban lehet könnyen váltani egyik területről a másikra anélkül, hogy a karrier komoly kárt ne szenvedne. Az IT világában egy ilyen egyszerű "visszatérés" sokkal bonyolultabb, különösen senior pozíciók esetében.
Mit tehetsz ebben a helyzetben?
- Fókuszálj a releváns képességek fenntartására – Amennyiben lehetőséged van, próbálj meg legalább néhány órát hetente aktívan fenntartani a releváns technológiai ismereteidet. Ha nem tudsz vállalati környezetet szimulálni, próbáld ki az ingyenes vagy alacsony költségű online szimulációkat, amik megközelítik a valós vállalati környezetet. Lehet, hogy nem tökéletesek, de jobb, mint teljesen kihagyni a technológiai fejlődést.
- Törekedj rugalmasabb munkakörökre – Amikor állást keresel, akár ideiglenesen, keress olyan lehetőségeket, amelyek valamilyen szinten kapcsolódnak az IT-hez. Ezek lehetnek kisebb, alacsonyabb szintű pozíciók, de legalább a szektoron belül maradsz.
- Tanulás és munka egyensúlya – Ha mégis fizikai munkát kell vállalnod, fontos lesz egy olyan ritmust találni, ahol a tanulásra valós időt és energiát tudsz fordítani, különben az IT-ben való visszatérés még nehezebbé válik.
- Összességében a helyzet, teljesen reális, és a példa itt túlzottan egyszerűsített. Az IT-ben a folyamatos jelenlét és fejlődés kulcsfontosságú, és ennek megszakadása jelentős nehézségekkel járhat a karrier újraindításakor.
- Az asztali operációs rendszerek, mint a Windows 10, sok szempontból alapvető játékszernek tűnnek a vállalati rendszerekhez képest. Egy professzionális IT-szakember számára az otthoni használatra szánt megoldások egyszerűbbek, és nem igazán adnak megfelelő képet a komplex vállalati környezetről. Ugyanakkor az, hogy még a Windows 10-11 is gyorsan változik a frissítésekkel, jól mutatja, mennyire nehéz lépést tartani a technológiai fejlődéssel.
- A nagy frissítések miatt az ismerős rendszer is idegennek tűnhet néhány hónap távlatában. Ez különösen akkor problematikus, ha valaki szakértői szinten szeretne naprakész maradni. Egy asztali gép használata valóban jó kiindulópont lehet az alapok karbantartásához, de a komplex vállalati rendszerek sokkal nagyobb kihívást jelentenek. A Windows otthoni verziója például nem tartalmazza a szerveroldali, virtualizációs, biztonsági megoldásokat, amikkel egy vállalati IT-szakembernek napi szinten kell dolgoznia. Ezért az otthoni tanulási környezet sok esetben nem ad elég mély ismeretet ahhoz, hogy valaki professzionális szinten maradjon, különösen a VMware NSX vagy más hasonló rendszerek tekintetében. (A VMware NSX egy fejlett, vállalati szintű hálózati virtualizációs platform, amely lehetővé teszi a hálózati infrastruktúra rugalmas és skálázható kezelését. Bár költséges és gyakran a nagyvállalati szegmens számára elérhető, professzionális szinten nyújt megoldásokat a hálózati biztonság, automatizáció és rugalmasság terén. Segítségével a hálózati szolgáltatások - mint például a tűzfalak, routerek és kapcsolók - szoftveresen definiálhatók és irányíthatók, függetlenül a fizikai infrastruktúrától.)
- A Windows gyors változásai azt is megmutatják, hogy egy IT-szakembernek folyamatosan résen kell lennie, különben gyorsan elavulhat a tudása. De az asztali operációs rendszerek korlátait jól látható: ezek csak a felhasználói felületek, és ha az ember vállalati rendszerekkel szeretne dolgozni, akkor az otthoni megoldások legfeljebb csak az alapszintű gyakorlat fenntartására elegendőek.
- Egyetértek azzal, hogy amíg valaki nincs közvetlenül vállalati környezetben, nehéz felzárkózni, és egy desktop gép sosem fogja pótolni a vállalati infrastruktúra összetettségét, ahol minden elem – a biztonság, a virtualizáció, a felhőszolgáltatások – szorosan összefüggnek. Az igazi kihívás az, hogy ezeknek az összetett rendszereknek a működését gyakorlatban kell megtapasztalni, amihez hozzáférés kell azokhoz az eszközökhöz, amelyek otthoni körülmények között nem elérhetők.
- Csak egy apró példát hozva, egy multinacionális cég vállalatai egy közös világhálózaton vannak, Ezek VPN-en vannak összekapcsolva leginkább. Itt beszélhetünk helyi szinten 15 - 20, de néha sokkal több szerver alkalmazásról, amely esetleg a Windows Server 2012 R2 - től a Windows Server 2022 Datacenter - ig, mindent ismerni kell, és nem a felhasználói felületekről beszélek, hanem a nem látható dolgokról.
- De havi szinten kellhet integrálni egy SDWAN - t, egy Azure küllős hálózati topológiákkal például.
- A legújabb POE-s Cisco switcheket kell felkonfigurálni, illetve előbb üzembehelyezni. Most kerestem rá az egyik nagyvállalati sokat tudó switchre, és az ára 29 millió forint. Tehát van rajta felelősség. Ezekből a berendezésekból egy magyarországi képviseletnél akár 30 - 50 db is lehet.
A fizikia szerverek hasonló áruak, és a konfigurálásukban ejtett hiba akár 10 vagy 100 milliós adat károkat is okozhatna, de ügyes szakemberek sok munkaórája ebből meg fog menteni valamennyit egy tévedés esetén. Örülni akkor sem fognak. Itt a RAID rendszerek ismerete is kevés, mert készség szinten kell lennie a szakembernek, hogy valaki bátran konfiguráljon, vagy adatot állítson vissza.
Egy egyszerű példát hozok. Van egy asztali gépünk, és olyan dolgokra használják, hogy nincs mindig hálózaton, védelmi szempontból. Van két meghajtó, amelyek tükrözve vannak, így védve az adatvesztést. Tönkremegy az egyik meghajtó, majd az IT-s kicseréli. De valamit rosszul konfigurál, mert ezek csak szoftveres rendszerek, védtelenek bizonyos hibák ellen. Történni pedig az történik, hogy az új meghajtó üres tartalmát ráírja a régi meghajtóra, megsemmisítve az összes adatot. Nagyon tömören próbáltam érzékeltetni a problémákat, de egy hosszú több oldalas cikkben ezt érthetőbben is ki lehet fejteni.
Természetesen ez, amit itt leírtam egy nézőpont. Ha valakinek más a vélemyénye, maghallgatom.
Üdv,
Szocio Guy