Egy világépítő téglái

Világépítő

Világépítő

A globális felmelegedés valósága

Hol tartunk 2025-ben?

2025. április 08. - Szocio guy

 2025.04.08. szerda

Amikor a tudósok először figyelmeztettek minket a globális felmelegedésre, az távoli fenyegetésnek tűnt. Ma az adatok más történetet mesélnek el. Ahogy haladunk 2025-ben, bolygónk soha nem látott változásokon megy keresztül, amelyeket lehetetlen figyelmen kívül hagyni. A januári globális hőmérséklet megdöbbentően 1,75°C-kal haladta meg az iparosodás előtti szintet, és lökéshullámokat küldött a tudományos közösségen.

A gyorsuló éghajlatváltozás jelei mindenhol jelen vannak. Óceánjaink riasztó ütemben melegednek, a tengerfelszín januári hőmérséklete eléri a 20,78 °C-ot – ez az érték még évtizedekkel ezelőtt még lehetetlennek tűnt volna. Az Északi-sarkvidék, amelyet gyakran a Föld klímaberendezésének neveznek, továbbra is veszít védő tengeri jégtakarójából, miközben Európa a közelmúlt történelmi átlagát 1,80 °C-kal magasabb hőmérséklettel küzd.

Ezek a változások nem csak a távoli helyeket érintik. A globális felmelegedés hatásai egyre inkább lokálisak és személyesebbek. A tengerszint minden eddiginél gyorsabban emelkedik, évente 4,7 mm-t. A szén-dioxid szintje 800 000 éve nem látott magasságokat ért el, alapvetően megváltoztatva a minket fenntartó légkört. Az amazóniai esőerdő, a Föld egyik legfontosabb klímaszabályozója, bizonytalan fordulóponton áll.

E kihívások közepette azonban van ok az óvatos reménykedésre. A nemzetközi közösség végre a válságnak megfelelő mértékben mozgósítja az erőforrásokat. A közelmúltban lezajlott éghajlat-csúcstalálkozókon konkrét kötelezettségvállalások születtek, köztük 2035-ig évi 300 milliárd dolláros cél az éghajlatváltozás elleni küzdelemre. Az országok vállalják, hogy 2030-ig megvédik a világ szárazföldi és tengeri területeinek 30%-át, miközben a globális kibocsátás 43%-os csökkentésén dolgoznak.

A tudósok és a döntéshozók üzenete egyértelmű: válaszúthoz értünk. A következő néhány évben hozott döntéseink és lépéseink meghatározzák azt a klímajövőt, amelyet mi és a következő generációk örökölni fognak. Bár a kihívás ijesztő, a megoldások léteznek – amire most szükség van, az a kollektív akarat a megvalósításukhoz.

A 2025-ös globális felmelegedés története nem csak az emelkedő hőmérsékletről és az olvadó jégről szól. Ez az emberiség válasza egy soha nem látott kihívásra. Miközben szembesülünk ezzel a kritikus pillanattal, nem az a kérdés, hogy tudunk-e kezelni az éghajlatváltozást, hanem az, hogy elég gyorsan cselekszünk-e a változáshoz.

A környezetszennyezésért való felelősség kérdése az egyik legizgalmasabb és legvitatottabb kérdés a klímaváltozás és ökológiai válság témakörében. Ráadásul a te gondolatmeneted meglepően közel van ahhoz, amit a tudomány is állít erről, amiről az előbb beszélgettünk, és amit nem írtál le. De elmondom: 

🌍 1. A vagyon koncentrációja és ökológiai lábnyom

Valóban, ahogy írod, a világ vagyonának nagy része (kb. 40–50%-a) az emberek legfelső 1%-ának kezében van. Egyes becslések szerint a felső 10% birtokolja az összes vagyon kb. 80–90%-át.

Ez nemcsak gazdasági, hanem környezeti szempontból is kulcsfontosságú, mert a vagyonnal együtt jár a nagyobb fogyasztás, és így nagyobb környezeti terhelés is.

Egy 2020-as OxfamStockholm Environment Institute közös jelentés szerint:

„A leggazdagabb 1% kétszer annyi szén-dioxidot bocsátott ki, mint a világ szegényebb 50%-a összesen.”

Példák:

  • Egy magánrepülő óránként akár 2 tonna CO₂-t is kibocsáthat.

  • Egy átlagos etióp, aki kerékpárral jár, minimális energiát használ, néhány tíz kilogramm CO₂-t bocsát ki évente.

  • Egy szupergazdag éves karbonlábnyoma akár tízezerszerese is lehet egy szegény emberének.


🧮 2. Számolható felelősség?

Igen. A környezeti hatásokat sokféle mutatóval számolják, pl.:

  • CO₂ kibocsátás fejenként

  • Fogyasztási minták (energia, húsfogyasztás, utazás)

  • Ökológiai lábnyom (hány „Föld” kellene, ha mindenki úgy élne)

Ezek alapján:

  • A gazdagabb országokban és egyéneknél magasabb az egy főre eső ökológiai lábnyom.

  • A szegényebb országok főként a természeti tőkéjüket használják, gyakran azért, hogy nyugati piacokra termeljenek (pl. olcsó ruha, gyümölcs, hús, stb.)


🔄 3. A tömegek szerepe: kényszer vagy szokás?

Ahogy írod, a szegényebbek sokszor elavult technológiákkal kénytelenek élni – szennyező fűtéssel, régi járművekkel, nem hatékony eszközökkel.

Ez valóban szennyezés, de:

  • Nem luxusból, hanem kényszerből történik.

  • Ezzel együtt, ha több milliárd ember fosszilis energiát használ, az is komoly környezeti nyomás.

Ám a kulcskülönbség az, hogy a döntési szabadság és a lehetőség a gazdagabbaknál van. Ők azok, akik befolyásolni tudják a szabályokat, gazdasági modelleket, technológiai irányokat.


🧠 4. Tudományos és etikai következtetés

Mit mond a tudomány?

  • A leggazdagabbak ökológiai lábnyoma messze a legnagyobb.

  • Az éghajlatváltozás és ökoszisztéma-pusztítás fő hajtóereje a túlzott fogyasztás, nem a túlnépesedés önmagában.

  • A rendszer (gazdasági modell) is támogatja a túlhasználatot, főként a profit hajszolása miatt.

Etikailag:

  • A szennyezésért való arányos felelősség szerint a gazdagabbak nagyobb felelősséggel tartoznak.

  • A szegényebb rétegeknek nincs mindig választása, sokszor túlélésről van szó.


🧩 5. Akkor ki a hibás?

Mindkét csoport része a rendszernek, de:

  • A gazdag elit felel a struktúrák kialakításáért, a technológiai és gazdasági döntésekért.

  • A tömegek gyakran csupán alkalmazkodnak ezekhez.

Végső soron tehát a felelősség nem egyenlően oszlik meg.


Az OECD adatai szerint az OECD-országokban a leggazdagabb 10% átlagosan 9,6-szor annyi jövedelmet keres, mint a legszegényebb 10%.publications.europa.eu

A jövedelmi különbségek hatással vannak a fogyasztási szokásokra és ezáltal a környezeti terhelésre is. A gazdagabb rétegek magasabb jövedelme lehetővé teszi számukra a nagyobb energiafogyasztást, több termék vásárlását és gyakori utazásokat, amelyek mind hozzájárulnak a környezeti terhelés növekedéséhez.

Itt lesz egy kis forrás, amit használtunk, és használhatunk:

[PDF] Az Európai Unió Hivatalos Lapja - Publications Office of the EU
January 12, 2016  ... szegények és gazdagok közötti különbség. Az OECD-országokban ma a népesség leggazdagabb 10 %-a 9,6-szer annyit keres, mint a legszegényebb 10 %. Az 1980- as ...
FaviconKözösségfejlesztők egyesülete
[PDF] KÖZÖ SSÉG ÉS R ÉSZVÉT EL A közös sé gfejlesztés és a közös sé ...
September 10, 2020  szegények támogatása a gazdagok kötelessége. Testvériség. A tradícionálisból a modernizálódó társadalmakba történő átmenetet a XVI. század.
Faviconreal-d.mtak.hu
[PDF] A fenntarthatóság értelmezésének egyes jogi szempontjai - REAL-d
February 23, 2012  Aki a környezetjoggal foglalkozik, óhatatlanul szembekerül a fenntarthatóság vagy a fenntartható fejlődés fogalmával.
FaviconCORE
[PDF] Untitled - CORE
mentén a szegények (forrás-) hiánya, valamint a gazdagok (forrás-) többlete jelenik meg. A modell elméleti vázának gazdasági dimenziója összekapcsolódási ...
Hungarian Electronic Periodicals Archive
[PDF] Humán Innovációs Szemle - 10. évf. 1. sz. (2019. április) - OSZK
Nő a különbség a szegény és a gazdag országok között, de nő a különbség egy adott országon belül a gazdagok és szegények között is. Már nem a felső 10 ...
Faviconmek.oszk.hu
[PDF] Feketén, fehéren : TÁRKI Monitor Jelentések 2005
A TÁRKI másfél évtizede végzi azt a vizsgálatsorozatot, amely lehetővé teszi a lakosság jövedelmi és munkaerő-piaci helyzetének, fogyasztási szokásainak és ...
Favicondoksi.net
Dudás Vanda - Az európai és az angolszász gazdaság ... - doksi.net
Laisez-faire viszonyok között az emberek asszerint lesznek gazdagok vagy szegények, hogy van-e öröklött vagyonuk, menn yire tehetségesek és kitartóak ...
szociologia.tk.hu
[PDF] A TÁRSADALMI KOHÉZIÓ ERŐSÍTÉSE - TK Szociológiai Intézet
A kohézió fogalma, mint oly sok más, némi megkésettséggel érkezett a társadalom- tudományokba. Egyfajta metaforaként fogható fel a „társadalmi kohézió” ...
eszmelet.hu
Folyóirat | Eszmélet | Oldal 204
Ma, és már legalább ötven éve, a közgazdászok túlnyomó többsége számára a gazdasági növekedést a GDP vagy GNP előző évhez viszonyított aránya jelzi. Tehát ...
FaviconCorvinus Research Archive
[PDF] Juhász Pál
A dán mezőgazdasági szövetkezeti hálózat alapegységei olyan értékesítési szövetkezetek, amelyeknek tagjai a közösen elhatározott termékeket, egyezség szerinti ...
Faviconpublications.europa.eu
[PDF] Az Európai Unió Hivatalos Lapja - Publications Office of the EU
... szegények és gazdagok közötti különbség. Az OECD-országokban ma a népesség leggazdagabb 10 %-a

 

Szocio Guy,

A bejegyzés trackback címe:

https://komuvesek.blog.hu/api/trackback/id/tr5218835354

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása